PICO RUIVO


Centralną część wyspy na północ od Funchal pokrywająją egzotyczne i dzikie góry z lasami eukaliptusowymi i pozbawionymi rośliności skalnymi turniami, które na myśl przywodzą peruwiańskie Machu Picchu. Choć Madera ma tylko trzy szczyty wznoszące się powyżej 1800 metrów, to szlaki poprowadzone w ich pobliżu są niezwykle widokowe. Na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo 1862 metry, można wejść od zachodniej strony bardzo łatwym szlakiem z parkingu położonego prawie na 1600 metrów.

Drugi co do wysokości szczyt Pico das Torres 1851 metrów, dostępny jest już tylko dla wspinaczy obytych z kruchą skałą i sprzętem alpinistycznym. Chyba najbardziej widokowy szlak turystyczny Madery przechodzi poniżej 150 metrów od głównego wierzchołka Pico das Torres i wiedzie częściowo tunelem i w większości nad przepaściami. Najdogodniejszym punktem startu na niego jest trzeci co do wysokości szczyt wyspy - Pico do Arieiro 1818 metrów, pod który można podjechać samochodem. Droga, która na niego prowadzi, obfituje w widoki pozostawiające wspaniałe wrażenia. Wspina się ona po stromych zboczach porosłych wonnymi eukaliptusami i drzewami laurowymi. Na wysokości około 900 metrów często osiąga się pułap chmur i na kilka minut wkracza się w kłębowisko mgieł i mżawki, by wyżej wynurzyć się wśród wulkanicznych skał oblanych słońcem. Za wjazd oraz za parking miejscowi nie pobierają opłaty, wychodząc z założenia, że nie warto wypłaszać turystów, co choćby w naszych Tatrach jest już nie do pomyślenia.

Robert Remisz2009.03 - z Pico do Arieiro idziemy na Pico das Torres.

Po zejściu ze szlaku wspinamy się na Pico das Torres.Widok z Pico do Arieiro na miejsce widokowe Ninho da Manta.Las eukaliptusowyZ parkingu Achada do Teixeira prowadzi łatwy szlak turystyczny na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo.

Na szczycie Pico Ruivo.Schronisko pod Pico Ruivo.