KHAN TENGRI


Uważana za jedną z najpiękniejszych, lecz także najbardziej surowych i zimnych szczytów na ziemi Khan Tengri to szczyt znajduje się w górach Tien Szan. Khan Tengri (Chan Tengri) ma wysokości 7010 m. Szczyt położony jest na granicy Kirgistanu i Kazachstanu. Nazwa Chan Tengri w języku ujgarskim oznacza "Pana Niebios", lub "Pana Dusz". Inne spotykane nazwy szczytu to: Khan Tangiri Shyngy, Kan Too Chokusu, Khan Tengri. W 1931 roku szczyt Khan Tengri został zdobyty przez Michaiła Pobrebeckiego, drogą dzisiaj znaną jako klasyczna.

Jedynym sposobem na sprawne dotarcie do podnóża Chan Tengri jest śmigłowiec, zaś alternatywą prawie tygodniowy trekking. Droga klasyczna na Khan Tengri prowadzi przez zachodnie żebro, wyceniona w skali rosyjskiej na 5a, z dwoma wariantami dojścia do przełęczy 5900: od strony kirgiskiej szeroką i połogą doliną, za to z dużym zagrożeniem lawinowym oraz od kazachskiej trudniejszym 5b, ale bezpieczniejszym grzbietem prowadzącym na przedwierzchołek góry Pik Czapajewa 6100 m, następnie śnieżną granią dwieście metrów w dół na przełęcz.

Wyprawa na Khan Tengri była organizowana przez Szczeciński Klub Wysokogórski. Celem było zdobycie Chan Tengri drogą normalną, od północy, przez Pik Czapajewa. Niestety nie była to udana wyprawa. Nikt z naszej siódemki nie stanął na szczycie.

Robert Remisz