ADRSPACH


Adrspach to skalne miasto jedno z największych i najpiękniejszych w Europie. Skalne miasto Adrspach to najpiękniejsza część Gór Stołowych, a zarazem magnes, który przyciąga turystów w Sudety. Adrspach zbudowany z piaskowca płytowego sprawia często monumentalne wrażenie, uroku dodaje tutaj skalny wodospad, oraz piękne dwa skalne jeziorka gdzie atrakcją jest przepływ łodziami.

Skalne Miasto Adrspach to wyjątkowe miejsce. Poprowadzona jest tam trasa okrężna, która liczy sobie około 4 km i jest bardzo dobrze oznakowana. Od skrzyżowania szlaków przy hotelu - Skalni Mesto idziemy lipową aleją jakieś 200 m do wejścia w Skały, po prawej stronie mijamy staw. Następnie idziemy zielonym szlakiem, po drodze mijamy Dzban, którego ucho ma kształt Delfina i dochodzimy do skrzyżowania. Po prawej stronie szlaku stoi Fotel Karkonosza i zaraz potem ukazuje się Fotel Babuni. Za mostkiem na rzece Metuji stoi szpicem w dół godna podziwu Głowa Cukru, podparta patykami przez dziecięcych wędrowników, aby się nie przewróciła. Dalej droga zakręca i przy rozstajach do Wąwozu Rzeżuchowego, po prawej stronie, znajdują się tuż obok siebie Organy i Chełm. Szlak okrężny biegnie w lewo obok Rycerskiej Przyłbicy, którą można ujrzeć tylko oglądając się do tyłu. Większa przestrzeń otwiera się na Przedmieściu, gdzie znajdziemy interesującą Rękawicę z Dwojaczkami w Beciku. Tuż za Rękawicą, gdzie skały zwężają się w wąskie przejście, stoi Gotycka Brama, która dawniej pełniła funkcję głównego wejścia do właściwego Skalnego Miasta. Po jej przekroczeniu wędrujemy przez Słoniowy Rynek, aż do Zęba. Gdy popatrzymy na wprost zobaczymy wysoką Wieżę Elżbiety, a na prawo formę skalną o intrygującym tytule Diabelski Most. Przechodzimy pod skalnym przejściem, idziemy w kierunku Gromowego Kamienia i dochodzimy do skrzyżowania. Teraz mamy do wyboru iść odnogą trasy prowadzącej do jeziorka lub skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem. My jednak idziemy odnogą trasy - 50m, aby zobaczyć mały wodospad i następnie kierujemy się na prawo, by po stromych schodkach dojść do skrzyżowania za skalnym przejściem. Następnie skręcamy w lewo, do rzeźby Goethego i w prawo, wąwozem do Wielkiego Wodospadu. Kiedy nacieszymy już nasze oczy widokami, idziemy z powrotem tą samą drogą do pierwszego skrzyżowania, a stamtąd w lewo, po wąskich schodkach do jeziorka, po którym możemy pływać łodzią. Od jeziorka prowadzi żółty szlak przez Wilczy Kanion Teplickie Skały. My jednak wracamy ponownie do skrzyżowania przy Małym Wodospadzie, gdzie wracamy na trasę okrężną.

Następnie trasa biegnie w prawo obok Bramy Prochowej w kierunku Skalnego Zamku, gdzie znajduje się najpiękniejszy punkt widokowy na Kochanków - najwyższą i najpiękniejszą grupę skalną na tym obszarze. Stąd idziemy do punktu widokowego nad Wąwozem Rzeżuchowym, by spojrzeć na Górę Kochanków, Skalny Zamek i dwie wieże Gilotyny. Dalej znajdują się Żółw, Cukrownia z wysmukłym kominem, a pod nim wspaniały widok na potężne skupiska skalne. Na lewo wznosi się Szczepańska Korona, pośrodku Starosta, a na prawo Starościna. Przechodzimy między nimi i długą oraz wąską Mysią Dziurą schodzimy do Fortepianu Karkonosza i dalej do wyjścia.

Zwiedzanie możemy zakończyć spacerem wokół Wyrobiska po byłej piaskowni, zalanego w sposób naturalny wodami gruntowymi. Można tu także popływać łódkami.

KRZYŻOWY WIERCH

Grzebień skalny Krzyżowego Wierchu 667 m wznosi się wprost naprzeciw Skał Adrszpaskich. Do punktu widokowego na wierzchołku prowadzi odrestaurowana droga krzyżowa. Około 200 m od podnóża góry stoi rzeźba św. Wacława, patrona ziemi czeskiej.

STAROZAMECKI WIERCH

Na Starozameckim Wierchu 681 m wznoszą się ruiny Zamku Adrspach. Z punktu widokowego na występie skalnym otwiera się wspaniały widok na Skalne Miasto, Krzyżowy Wierch i większą część miejscowości Adrspach. Patrząc na zachód możemy dojrzeć Karkonosze ze Śnieżką. Na teren zamku wiodą dwie drogi - pierwsza to szlak turystyczny od miejscowości Adrspach, druga - zwana Jeździecką, jest szersza i okrąża Starozamecki Wierch z prawej strony.

Robert Remisz