JAGNIĘCY SZCZYT


Jagnięcy Szczyt 2230 m, Słowacy zwą go Jahnaci Stit, jest najbardziej na wschód wysuniętą górą Wysokich Tatr. Pierwsze odnotowane wejście na Jagnięcy Szczyt dokonał Robert Townson i spiski przewodnik Hans Gross 9 sierpnia 1793 roku. Wcześniej na szczycie bywali pasterze, kłusownicy, a także górnicy, którzy w XVIII wieku na jego północno-zachodnim grzebieniu wydobywali miedź. Pierwsze zimowe wejście odnotowano 3 grudnia 1911 roku, dokonali go Lajos Rokfalusy i Gyula Hefty. Szlak na szczyt wybudowano w latach 1910-1912.

Zółty szlak na Jagnięcy Szczyt jest ciekawy i roztaczają się z niego przepiękne widoki. Od Chaty pri Zelenom Plese początkowo prowadzi wśród kosodrzewin pokonując próg Doliny Jagnięcej i dochodzi do Cervenego Plesa. Stąd roztaczają się widoki na urwiste ściany Durnego Szczytu, Łomnicy oraz Kieżmarskich Szczytów. Dalej wędrujemy zboczami Jastrzębiej Turni i mijamy Modry Staw. Szlak kieruje się w górę i wyprowadza na przełęcz Kolovy Priechod 2118 m. Dalej szlak wiedzie granią na szczyt. Panorama ze szczytu jest imponująca, jak na dłoni widać Tatry Bielskie. Zejście prowadzi drogą wejściową.2013.07 - idziemy od Skalnate Pleso na sedlo pod Svistovkou,skąd schodzimy nad Zelene Pleso.Brncalova chata, zwana teraz Chata pri Zelenom Plese.
Nad schroniskiem wznoszą się wielkie tatrzańskie szczyty:Mały Kieżmarski Szczyt 2513 m, dawniej zwany Szczyt Webera.Czarny Szczyt 2434 m.Jastrzębia Turnia 2137 m, po słowacku Jastrabia Veza.Durny Szczyt 2621 m, po słowacku Pysny Stit.Widok z nad Cervenego Plesa na Durny Szczyt, Łomnicę i Mały Kieżmarski.Dolina Jagnięca, to nią prowadzi żółty szlak na Jagnięcy Szczyt.Jagnięcy Szczyt.

Na grani w partiach podszczytowych.Kozia Turnia 2111 m, widok z Jagnięcego Szczytu.Główna grań Tatr, widok w stronę Kołowego Szczytu.

Widok z nad Zelenego Plesa na: Kołowy Szczyt, Jastrzębią Turnię i Czarny Szczyt.Kołowy Szczyt i Jastrzębia Turnia.Czarny Szczyt.W zejściu do Tatrzańskiej Łomnicy widok od lewej na szczyty: Velka Svistovka, Kieżmarski Szczyt i Łomnica.Łomnica i Kieżmarski Szczyt.