BABIA GÓRA - DIABLAK


Najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami to Babia Góra, zwana również Diablak 1725 m. Przełęcz Jałowiecka od zachodu i przełęcz Krowiarki od wschodu wyznaczają granice masywu Babia Góra. Od Przełęczy Jałowieckiej grzbiet stromo wznosi się na Małą Babią Górę, zwaną też Cylem, o wysokości 1517 m, a później opada lekko na wysoką przełęcz Brona 1408 m i osiąga najwyższy wierzchołek Diablak. Dalej długim łukiem, przez wierzchołek Sokolica 1367 m, zmierza na przełęcz Krowiarki 986 m. Różnica wzniesień między wierzchołkiem a przełęczami ograniczającymi masyw od zachodu i wschodu, wynosi około 700 m.

Północne stoki masywu opadają stromo ku wsi Zawoja. Najbardziej strome zbocza w środkowej części masywu mają ponad 60 stopni nachylenia, są skaliste lub pokryte gołoborzem i poprzecinane żlebami. Zimą często schodzą tu lawiny. Od południa stoki są o wiele łagodniejsze.

Najciekawszy szlak turystyczny prowadzi na szczyt Percią Akademików - znaki żółte, czas przejścia półtorej godziny. Perć Akademików nazywano dawniej Percią na Babią Górę lub Percią Taternicką, gdyż przypomina warunki panujące w Tatrach. Jest to najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne podejście na Diablak. W najtrudniejszych miejscach umocowano poręczówki w postaci łańcuchów i stopni z klamr.

Robert Remisz



2005.11 - jesienna wycieczka na Diablaka z Martą, Gośką i Piotrem.