CIĘŻKOWICE SKAMIENIAŁE MIASTO


Pogórze Ciężkowickie pełne jest licznych atrakcji krajoznawczych. Ciężkowice rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych w regionie tarnowskim, został utworzony w celu ochrony malowniczych grup skałek tworzących labirynt - skalne miasto. Ciężkowice Skamieniałe Miasto położone jest na wzniesieniu o nazwie Skała 367 m. Tworzy je zespól skał z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, które w wyniku erozji przybraly najrozmaitsze, fantastyczne kształty. Kilkanaście skałek występujących w rezerwacie posiada swoje nazwy zwyczajowe: Grunwald, Czarownica, Ratusz, Warownia, Orzeł, Borsuk, Piramidy i Grzybek. Postępująca erozja i wietrzenie nadają tym skałom niepowtarzalne i niemal bajkowe kształty. Rozrzucone na wzgórzu małe i duże formy skalne sprawiają wrażenie ruin dawnego grodu.

Ciężkowice Skamieniałe Miasto najlepiej zwiedzać idąc wdłuż niebieskiego szlaku. Zwykle wyrusza się z parkingu znajdującego się przy trasie Tarnów - Gorlice, gdzie przy wejściu jest ujęcie pysznej, źródlanej wody. Zwiedzenie całego rezerwatu zajmuje około 90 minut, natomiast gdy udamy się jeszcze do wodospadu, należy doliczyć kolejne pół godziny. Wodospad znajduje się w miejscu zwanym Wąwóz Czarownic i tworzy go jar o długości około 40 metrów, który otaczają pionowe skały o wysokości od 10 do 20 metrów. Wody wodospadu jak głosi legenda to łzy dziewczyny wydanej zdradziecko przez właściciela grodu.

Robert Remisz2007.04 - wczesną wiosną najlepiej widać skalne miasto. Ciężkowice okazują się świetnym pomysłem na spacer.