NARTY BIEGOWE


Co przemawia za tym, by pierwszy raz przypiąć narty biegowe i dać im się ponieść?

Po pierwsze nic nie daje takiego poczucia wolności zimą, a zarazem obcowania z naturą, jak narty biegowe. Gdy tylko spadnie śnieg i chwyci mróz, to dzięki nim można przemierzać szlaki, które w innej porze roku mogłyby być trudno dostępne. Narty biegowe dają przewagę, gdy trzeba przedzierać się przez zaspy, ale przede wszystkim biegać można wszędzie: w parku, w lesie, czy po polu.

Każdy bez względu na wiek, czy też kondycję fizyczną może zacząć biegać, bo na biegówkach można zarówno iść w wolnym tempie, nie mając żadnej kondycji, a tylko ją nabierając, jak i ścigać się biegając. Narty biegowe wymuszają instynktowne poruszanie się, dlatego gdy chcesz biegać rekreacyjnie stylem klasycznym, to lekcje z instruktorem są niepotrzebne. Każda sprawna osoba jest w stanie poruszać się po płaskim, czy nieznacznie pagórkowatym terenie bez specjalnych kursów biegania na nartach. W praktyce na początku wygląda to tak, że poruszanie się na biegówkach przypomina bardziej truchtanie niż bieganie. Stopniowo nabiera się sprawności i praktyki, łapie się właściwy i równy rytm, w którym prym wiedzie równowaga. Bieg klasyczny jest ruchem naturalnym, więc po paru dniach nie powinien sprawiać najmniejszych kłopotów. Po pewnym czasie biega się przy minimalnym użyciu siły odpychając się kijkami.

Lekarze uważają, że bieganie na nartach to jeden z najzdrowszych sportów. W trakcie biegu udział biorą mięśnie rąk, grzbietu i nóg. Praktycznie jest to ruch pozbawiony przeciążeń oddziałujących negatywnie na stawy.

NARTY BIEGOWE TRASY EUROPA:

# Strbske Pleso narty biegowe

NARTY BIEGOWE TRASY POLSKA:

# Góry Bystrzyckie wokół szczytu Jagodna
# Góry Izerskie
# Narciarska Trasa Biegowa Mogielica
# Narty biegowe nad Morzem Bałtyckim
# Trasa narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz
# Puszcza Biała na nartach biegowych
# Puszcza Kamieniecka na nartach biegowych
# Puszcza Kampinoska na nartach biegowych
# Puszcza Knyszyńska na nartach biegowych
# Puszcza Piska na nartach biegowych
# Roztocze szlakiem szumów na Tanwi
# Siwa Dolina narciarskie trasy biegowe
# Śnieżnik narciarska trasa biegowa
# Trasa biegowa Kotelica Białczańska

NARTY BIEGOWE WARSZAWA - opisy wycieczek:

# Dwudziestka na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw
# Po kampinoskich wydmach
# Na nartach biegowych wokół Cyganki
# Z Roztoki wokół Karpat
# Wokół Łużowej Góry
# Pętla palmirska na nartach biegowych

Biegi narciarskie
w Polsce


 • Bieg Piastów
 • to największa impreza narciarska w Polsce odbywająca się od 1976 roku. Bieg Piastów tradycyjnie odbywa się w pierwszy weekend marca.

 • Bieg Gwarków
 • przez blisko 10 lat był jedną z największych imprez masowego sportu zimowego w Polsce. I Bieg Gwarków rozegrano 26 lutego 1978 roku na malowniczych trasach wokół schroniska Andrzejówka w Rybnicy Leśnej w pobliżu Wałbrzycha.

 • Bieg Jaćwingów
 • jest najstarszą imprezą zimową na Warmii i Mazurach i zdecydowanie największą w tym regionie Polski. Bieg Jaćwingów odbywa się od 1979 roku. Jednak, ze względu na brak śniegu na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku, kilka edycji nie odbyło się.

 • Bieg Podhalański
 • im. Jana Pawła II po raz pierwszy rozegrano w 2004 roku. Tamtą, a także kolejną, drugą edycję, wygrała Justyna Kowalczyk.

 • Bieg Sasinów
 • odbywa się od 2006 roku na Wzgórzach Dylewskich. Początkowo rekreacyjny Bieg Sasinów z każdym rokiem rozrasta się i przyciąga zawodników nie tylko z regionu.

 • Bieg Franciszka Pabla
 • ma charakter otwarty, mogą w nim startować zarówno amatorzy, jak i zawodnicy zrzeszeni w klubach.

  Bieg Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.