PATAGONIA


Patagonia to piękna, a zarazem surowa kraina, im dalej na południe, tym zimniej. Na południowych krańcach miejscami lodowce schodzą do samego wybrzeża, a w głębi jest jeden z największych lądolodów na świecie. Smutna jest historia pierwotnych mieszkańców Patagonii. Zanim przybyli tu biali ludzie, w krainie tej żyli Indianie w całkowitej harmonii z przyrodą. Ziemia Ognista zamieszkana była przez cztery grupy Indian: Selk_nam, Haush, Alakaluf, Yamana. Natomiast indianie Tehuelche i Mapuche zajmowali rejon Patagonii od cieśniny Magellana, aż do północnej części tej krainy. W 1520 roku Patagonia została odkryta przez wyprawę pod dowództwem Ferdynanda Magellana, która jako pierwsza opłynęła Ziemię. Od tego momentu życie Indian drastycznie się zmieniło. Osadnictwo spowodowało wypieranie Indian w bardziej niedostępne rejony.

Najpóźniej wyparto Indian z południowej Patagonii z Ziemi Ognistej. Pierwsi biali ludzie założyli Ushuaia w 1869 roku, ale wcześniej obszar ten był odwiedzany przez statki wielorybnicze, a w okresie 1886 roku do początków XX wieku przez poszukiwaczy złota. Biały człowiek przywiózł ze sobą choroby, których Indianie nie znali i nie byli na nie odporni: gruźlicę, trąd czy tyfus. Indianki były gwałcone przez prymitywne załogi statków. W ten sposób Indianie poznali choroby weneryczne. Zniknęli z tego świata nie wiedząc do końca czego chcą od nich biali intruzi.

Robert Remisz2014.01 - Indianie pierwotni mieszkańcy Patagonii żyli w całkowitej harmonii z przyrodą.W drodze do El Chalten.

Okolice Torres del Paine.Puerto Natales.Seno Otway - kolonia pingwinów niedaleko Punta Arenas.Dojeżdżamy do najdalej na południe wysuniętego punktu kontynentu Ameryki Południowej.

Dalej jest Ziemia Ognista.Mały rybacki port, ostatni na końcu kontynentu.Punta Arenas.

Promem płyniemy na Ziemię Ognistą.

Ziemia Ognista, osada Porvenir.

Po 150 kilometrach pierwsza osada San Sebastian.Estancia, czyli typowe gospodarstwo hodowców owiec i bydła w Patagonii.Wracamy na kontynent.

Puerto Altamirano.

Torres del Paine trekking
Los Glaciares trekking
Buenos Aires