AZERBEJDŻAN CO ZOBACZYĆ


Azerbejdżan warto zobaczyć nie tylko dla bogatej w atrakcje stolicy - Baku, ale również dla wielu naturalnych i historycznych atrakcji kraju. W Azerbejdżanie znajdziesz zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, jak starówka w Baku, górskie wioski z dala od cywilizacji, błotne wulkany czy niezwykle piękne Candy Cane Mountains.

Robert Remisz2024.04 - Baku - Ogniste Wieże - Flame Towers to nowoczesny symbol miasta, trzy wieżowce w kształcie płomieni.Candy Cane Mountains, czyli Cukierkowe Góry nazwę swoją zawdzięczają barwnym pasiastym wzorom, które powstały w skalnych warstwach w wyniku utleniania związków żelaza. Kolorowe górskie zbocza przypominały Markowi Elliotowi - angielskiemu podróżnikowi - cukierki i to w ślad za jego przewodnikiem po kraju, utrwaliła się właśnie taka nazwa gór.2024.05 - Jedziemy do górskiej wioski Xinaliq, położonej w Kaukazie południowym.

Xinaliq to osada położona w górach Kaukazu, na wysokości około 2200 m. Wioska przez setki lat odcięta była od cywilizacji. Izolacja geograficzna, szczególnie w okresach zimowych, spowodowała, że mieszkańcy Xinaliq wykształcili własny język - hinalugijski, którego nie rozumieją w żadnej innej z okolicznych wiosek.Laza to wioska malowniczo położona wśród gór Kaukazu, jest to jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć w Azerbejdżanie.Atrakcją w wiosce Laza są wodospady, które znajdują się na jej obrzeżach.>Turyści jadą do Szeki przede wszystkim po to, aby zobaczyć obiekt niedawno wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Pałac Chanów Szekijskich.Kolejnym znanym zabytkiem w Szeki jest karawanseraj, czyli miejsce, w którym kiedyś zatrzymywały się karawany kupców.

Qobustan słynie z wulkanów błotnych.

Około 70 km od Baku znajduje się Apszeroński Park Narodowy. Obejmuje piaszczysty, wydmowy cypel.