APULIA


Region Apulia położony jest na południu Włoch, w obrębie obcasa i trochę powyżej, aż do półwyspu Gargano. Apulia krajobrazowo nie jest tak urozmaicona, jak inne regiony Włoch, jest wręcz płaska, a jednak rozkochuje w sobie podróżników. Apulię opływają dwa morza, Adriatyk po wschodniej stronie, a zachodnią część Półwyspu Salentyńskiego - Morze Jońskie. Znajdziemy tu dość wysokie, wapienne klify z uroczymi zatoczkami i licznymi grotami.Zwiedzając region Apulia, nie można przegapić możliwości zajrzenia do pełnych uroku miast i miasteczek. Bari z malowniczą Starówką, zamkiem i nadmorską promenadą. Alberobello ze słynnymi, trzynastowiecznymi domkami trulli ze stożkowatymi dachami, doliną Itria i gajami oliwnymi. Polignano a Mare, położonej na stromym, malowniczym klifie i nagich, śnieżnobiałych skałach, z jedną z piękniejszych włoskich plaż.

Robert Remisz12.2022 - Apulia wybrzeże Adriatyku z lotu ptaka.Alberobello wszyscy przyjeżdżają tu w jednym celu, zobaczyć słynne trulli, czyli charakterystyczne domki o stożkowatych dachach. Trulli powstały z prozaicznej, ale jakże istotnej przyczyny: aby uniknąć płacenia podatków.

Polignano a Mare to miasteczko zbudowane na klifie. Słynie z romantycznej plaży, uroczych uliczek, oraz mostu Ponte Lama Monachile, z którego rozciąga się niesamowity widok na plażę ukrytą między skalistymi klifami.Jednym z najbardziej typowych dla Monopoli krajobrazów jest ten przedstawiający urokliwy stary port po włosku Porto Antico, z charakterystycznymi kolorowymi łódkami zacumowanymi przy brzegu.

Trani jest miastem o regularnym układzie uliczek z piękną strzelistą katedrą z białego marmuru na brzegu lazurowego morza.Locorotondo to urocze miasteczko, które w okresie okołoświątecznym jest specjalnie udekorowane na Boże Narodzenie. W wąskich uliczkach stoją choinki i różnorakie dekoracje bożonarodzeniowe.