GAUJAS


Największy park narodowy w republikach nadbałtyckich obejmuje region rzeki Gaujas. Jeżeli miałbym polecić tylko jedno miejsce na Łotwie, to z pewnością jest to Park Narodowy Gaujas. Rzeka Gauja uważana jest za najładniejszą w całym kraju. Najcenniejsze, z punktu widzenia przyrodniczego, co posiada Park Narodowy Gaujas to nadbrzeżne klify, które w niektórych miejscach dochodzą do prawie 40 metrów wysokości. Zbudowane z czerwonego, a w jednym miejscu z białego piaskowca kruche skałki cudownie komponują się z meandrującą wśród sosnowych borów rzeką. Podziwiać te cuda natury można w dwojaki sposób: pieszo, albo spływając rzeką. Spływ kajakowy na Gaujas to częsty widok, a wzdłuż jej brzegów są dość licznie wytyczone miejsca do bezpłatnego biwakowania. Koniecznie w Parku Narodowym Gaujas trzeba zobaczyć cuda natury: białe klify Sietiniezis, czerwone klify Erglu Klintis albo Kuku Klintis. Niesamowite wrażenie robi skała nad rzeczką Amata o nazwie Zvartes iezis. Godny polecenia jest nieduży, ale urokliwy wodospad Jodupites udenskritums oraz jezioro Ungurs. Miłośnicy zwierząt powinni odwiedzić położony niedaleko miasteczka Ligatne park Ligatnes dabas takas. Na obrzeżach wioski Araisi na wzgórzu jest piękny, stary wiatrak, w wiosce Straupe przykuwający oko zespół klasztorny, a w samym parku można zobaczyć urocze kapliczki przy szutrowych duktach. Chcąc podziwiać więcej zabytków należy udać się do miejscowości Sigulda lub Cesis.

SIGULDA

Dolina rzeki w okolicach turystycznej miejscowości Sigulda ma głębokość 85 metrów i uważana jest za najpiękniejszą w parku. W miasteczku jest kolejka linowa, którą można przemierzyć w poprzek na wysokości ponad 40 metrów dolinę rzeki Gauji. Widok jest niecodzienny, w dole rzeka, a na wysokich brzegach wśród drzew zamek Siguldzki i pałac. Zamek Silgudzki uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w XVII wieku, ale zabezpieczony i powoli odbudowywany kompleks ruin udostępniony jest do zwiedzania w parku Turaidas. Wejść do niego można przez dość dobrze zachowaną bramę wjazdową z mostkiem nad dawną fosą. Z dawnej twierdzy da się rozpoznać podzamcze i kaplicę, a największą atrakcję stanowi wieża, z której rozpościera się widok na dolinę rzeki Gauji. W wiosce Krimulda położonej właściwie na obrzeżach miejscowości Sigulda warto obejrzeć także jaskinie Velna Ala, co po polsku znaczy Diabelska Grota. Jest ona długa na 19 metrów, a szeroka na 7 metrów i ma prawie 5 metrów wysokości. W samej miejscowości Sigulda znajdują się trzy jaskinie: Viktora Ala, Maza Ala oraz największa w krajach bałtyckich Gutmana Ala. Niektóre z wyrytych na ścianach inskrypcji i rysunków podobno pochodzą z XVII wieku.

CESIS

Miasteczko Cesis, które leży w samym centrum Parku Narodowego Gauji pomiędzy miejscowościami Sigulda i Valmera, słynie z zabytkowego zamku krzyżackiego, który był siedzibą wielkiego mistrza zakonu inflanckiego. Koniecznie trzeba się przejść głównym traktem starego miasta oraz jego bocznymi uliczkami, przy których stoją liczne stare, drewniane domy i kamienice mieszczańskie.

Robert RemiszInne atrakcyjne miejsca na Łotwie:
Skanaiskalns
Kurlandia