GROSSGLOCKNERSTRASSE


Wysokoalpejska trasa panoramiczna, czyli Grossglocknerstrasse jest najbardziej malowniczą drogą w Austrii. Szlak wytyczono w latach 1930-1935, ale już od średniowiecza wiodąca tędy trasa byłą ważnym szlakiem handlowym między Włochami a Niemcami. Obecna 50-kilometrowa Grossglocknerstrasse prowadzi z wysokości 800 metrów do 2500 metrów. Wzdłuż całej trasy rozsianych jest wiele restauracji, niektóre z pokojami do wynajęcia. Na niezwykle malowniczej trasie z Zell am See, wiodącej na południe, oglądać można pasące się na zielonych łąkach krowy, a ponad stromymi zboczami doliny widać białe szczyty. Na południe od Fusch rozciaga się Wildpark Ferleiten, alpejski rezerwat zwierząt, w którym żyje ponad 200 różnych gatunków, m.in. kozice górskie, świstaki, wilki i niedźwiedzie.

Grossglocknerstrasse zaczyna się stromo wznosić za rogatkami w pobliżu rezerwatu. Na wysokości 2260 metrów, w małym muzeum fauny, flory i ekologii, warto zwiedzić Natur Schau - ekspozycję przyrody alpejskiej. Trochę dalej i wyżej, na Fuschertörl 2428 metrów, usytuowana jest restauracja Dr Franz Rehrl Haus, z której roztacza się wspaniały widok na obie strony łańcucha górskiego. Dwukilometrowy szlak prowadzi dalej, na Edelweiss Spitze 2577 metrów. Wjechać tam można tylko samochodem osobowym, stąd widoki są jeszcze piękniejsze. Warto dodać, że najwyższy szczyt Polski jest niższy o kilkadziesiąt metrów.

Dalej w kierunku południowym Grossglocknerstrasse opada, a potem się wznosi. W Knappenstube 2450 metrów, mniej więcej w połowie drogi między Fuschertörl i Hochtor, zachowały się ślady średniowiecznej kopalni złota. Szczytowy okres wydobywania kruszcu przypadł na rok 1557, kiedy znaleziono tu 900 kilogramów złota. Jego większa część zasiliła i tak już pękaty skarbiec arcybiskupa Salzburga. Od przełęczy Hochtor 2504 metrów, czyli najwyższego punktu trasy, droga prowadzi w dół aż do Guttal położonego na wysokości 1950 metrów. Tu droga się rozwidla. Wschodnia odnoga biegnie do Heiligenblut i dalej do Lienz, a na zachód odbija Gletscherstrasse, czyli droga lodowcowa na Franz Josefs Hohe 2369 metrów, skąd roztacza się panorama na Grossglockner.

Pierwsze widoki z Gletscherstrasse w dół w stronę doliny Heiligenblut są fantastyczne, ale szybko przyćmiewa je sam masyw Glockner. Na Franz Josefs Hohe znajdują się: parking, restauracja, miejsca noclegowe i kioski z pamiątkami. Grossglockner wyłania się po drugiej stronie olbrzymiego lodowego jęzora lodowca Pasterze. Szczeliny i krawędzie na tej 10 kilometrowej masie lodu tworzą cudowną grę światła i cienia. Schodami można zejść do jego brzegów, chociaż łatwiej jest skorzystać z kolejki Gletscherbahn. Z Franz Josefs Hohe prowadzą liczne szlaki, z których najbardziej popularnym jest Gamsgrubenweg, prowadzący początkowo mrocznym tunelem, potem wijący się ponad lodowcem i prowadzący dalej do wodospadu. Czas przejścia tam i z powrotem to 1 godzina 30 minut.

Grossglocknerstrasse - droga 107 jest otwarta od maja do listopada od godziny 5.00 do 22.00. Jest to droga płatna na odcinku od Wildpark Ferleiten do punktu tuż na północ od Heiligenblut. Opłata wynosi 26 Euro dla samochodów i 18 Euro dla motocykli. Karnet na 8 kolejnych dni kosztuje odpowiednio 33,50 Euro i 22,60 Euro. Drogą tą można bezpłatnie chodzić lub jeździć na rowerze. Podjazdy są strome do 12%, ale dla zaprawionego rowerzysty nie stanowią problemu.

Na Franz Josefs Hohe można też dojechać bundesbusem z Zell am See lub Lienzu, należy jednak pamiętać, że nie kursują one codziennie i trzeba się dopytać na miejscu.

Robert Remisz