KURLANDIA PODRÓŻ


Wybierając się w podróż do Kurlandii można odkryć piękno łotewskiej ziemi. Kurzeme, czyli Kurlandia to kraina w zachodniej części Łotwy leżąca w większości na półwyspie Kolka nad Bałtykiem. Z Polski wybierając się w podróż na Łotwę można dość szybko dojechać samochodem. Niestety słabo rozwinięta jest w tym rejonie turystyka. Kurlandia to część Łotwy, w której infrastruktura turystyczna w zasadzie nie istnieje, choć prawie wszędzie można za darmo rozbić namiot, zaszyć się gdzieś daleko od świata i zapomnieć o wszystkim spacerując plażami, na których można znaleźć kawałki bursztynu.

Podróżując po Kurlandii warto zobaczyć przylądek Kolka, po łotewsku Kolkasrags, najbardziej na północ wysunięty punkt Łotwy, na którym jest niezwykle wietrznie. Jest tam wspaniała plaża z białym piaskiem, wieloma ustronnymi miejscami i resztkami latarni z XVI wieku. Ludzi przeważnie jest niewielu, a woda w Bałtyku czysta i ciepła, ale płytka. Kolkasrags należała w okresie ZSRR do terenów zmilitaryzowanych, całkowicie zamkniętych dla turystów. Dziś można tu wjeżdżać bez problemu.

Największą rzeką regionu jest Venta, wpadająca do Bałtyku dalej na zachód w miejscowości Ventspils, po polsku Windawa, popularnym wczasowisku nad otwartym morzem, w którym znajduje się duży port pełnomorski. W Ventspils zachował się zamek kawalerów mieczowych. Warto zwiedzić stare miasto z drewnianymi domami z XVII wieku. Wizytówką Ventspils są wesołe, duże figury krów.

Jeżeli szukamy atmosfery średniowiecza, to najlepszym miejscem jest Kuldiga, gdzie znajduje się najszerszy wodospad Europy, zwany Ventas Rumba o szerokości 110 metrów. Według legendy wodospady powstały po zapaśniczej walce dwóch gigantów, którzy wydeptali w rzece dziurę, tworząc gwałtowny uskok. W mieście Kuldiga jest również najdłuższy ceglany most w Europie zwany Kuldigas Tilts. Ma on 165 metrów długości. Centrum Kuligi tworzy brukowany plac z ratuszem. Wokół niego w wąskich uliczkach stoi dużo zabytkowych kamieniczek oraz drewnianych domów mieszczańskich.

Kolejnym ważnym miastem jest Liepaja, po polsku Lipawa. Największą atrakcją są tu resztki potężnej twierdzy carskiej w dzielnicy Kara Osta, której nazwa oznacza dosłownie port wojenny. Większość bunkrów i wież strzelniczych jest częściowo zatopionych w morzu. W centrum dzielnicy wznosi się prawosławna katedra z bizantyjskimi kopułami, które niebywale kontrastują na tle bloków z betonowych płyt.

Odbywając podróż po Kurlandii weszliśmy jeszcze na najwyższy punkt kraju wzgórze Gaizinkalns o wysokości 311 metrów. Nazwa pochodzi od łotewskiego słowa Gaiszinis, które znaczy przepowiednik pogody. Zawsze można polegać na Gaizins pod kątem prognozy pogody. Jeśli wzgórze jest w chmurach, można oczekiwać deszczu nie później niż następnego dnia.

Dla wielu Łotwa kończy się na Rydze, a podróż po kurlandii bez odwiedzenia stolicy byłaby uboga w doznania. Założona w 1201 roku Ryga była główną siedzibą Zakonu Kawalerów Mieczowych. W XIV wieku zajęli je Krzyżacy, a w XVI wieku zostało przyłączone do Polski. Sto lat później Ryga znalazła się w granicach Rosji. Największą atrakcją stolicy Łotwy jest bez wątpienia starówka otoczona resztkami murów obronnych. Turystów przyciągają tu mieszczańskie kamienice, wąskie brukowane uliczki i gmachy kupieckich gildii. W Rydze znajduje się zamek, a jednym ze starszych zabytków miasta jest Prochownia z XVII wieku i pozostałość po dawnych fortyfikacjach. W 1997 roku centralna część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Słowo Jurmała, po łotewsku Jurmala pobudza wyobraźnię, słychać w nim szum morskich fal, wieje od niego bałtycką bryzą i nic dziwnego, bo dosłownie oznacza morski brzeg. Miasto cieszy się sławą gwarnej letniej stolicy Łotwy. Jurmala słynie z łagodnego mikroklimatu, sosnowych lasów, źródeł mineralnych i borowin, ale przede wszystkim z płytkich i ciepłych wód Zatoki Ryskiej oraz przepięknej, piaszczystej plaży ciągnącej się kilometrami przez całą miejscowość. W kurorcie jest dużo starych, drewnianych domów z werandami, wieżyczkami i licznymi restauracjami.

Robert RemiszInne atrakcyjne miejsca na Łotwie:
Gaujas
Skanaiskalns