MAJORKA


Majorka, po hiszpańsku Mallorca, to największa wyspa w archipelagu Balearów, której stolicą jest Palma de Mallorca. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana, którego najwyższym szczytem jest Puig Major 1445 m. Południowa część wyspy jest prawie płaska.

Zwiedzanie samochodem Majorki to najszybszy sposób, by poznać uroki wyspy. Rozpoczęliśmy od stolicy. Palma De Mallorca jest uroczym miastem i warto je zwiedzić spacerując wąskimi uliczkami wśród starych kamieniczek. Obowiązkowym punktem jest oczywiście katedra La Seu z wnętrzem będącym dziełem Antonio Gaudiego. Warto przyjrzeć się świątyni również z zewnątrz.

Ruszyliśmy na południe wyspy do Porto Cristo, później dotarliśmy do uroczych zatoczek Cala Magraner i Cala Mallorca. Nasza dalsza trasa zwiedzania Majorki wiodła wzdłuż zachodniego wybrzeża krętą drogą górską w kierunku miasteczka Valdemossa. Zatrzymujemy się w punkcie widokowym Mirador de Ricardo Roca. Znajduje się tam XVI wieczna latarnia morska. Roztacza się stąd fascynujący widok stromego, poprzecinanego, zachodniego wybrzeża. Później zwiedzamy Banyalbufar, niezwykle malowniczą wioskę, położoną na tarasach, wśród licznych pól uprawnych. Nazwę tej pięknej miejscowości nadali Arabowie. Buniola-al-bahar znaczy mała winnica nad morzem. Następnie docieramy do starego miasteczka Valdemossa, położonego wśród gór Sierra de Tramuntana. Valdemossa znana jest z pobytu ekscentrycznej, francuskiej pisarki George Sand i Fryderyka Chopina. Kolejnym miejscem było Soller. Miasto słynie z tego, że łączy je z Palma De Mallorca linia kolejowa, po której kursuje zabytkowy ponad stuletni pociąg.

Cap de Formentor to najdalej wysunięty na północ przylądek Majorki. Docieramy do niego krętą, widokową drogą. W drodze powrotnej podziwiamy panoramę przylądka Cap de Formentor i małej, skalistej wyspy Colomer z Mirador es Colomer. Naszym kolejnym przystankiem była La Calobra. Jest to spektakularne miejce, gdzie uchodzi do morza rzeka Pareis, płynąc okresowo przez olbrzymi kanion, który tworzą pionowe skały i kamienista plaża. Jak już się tam dotrze wykutym w skale tunelem, to niestety radość z bycia w tym miejscu psują oblegające to miejsce tłumy turystów. Wracając przejeżdżamy przy najwyższym szczycie Majorki Puig Major 1445 m. Kolejnego dnia docieramy na południe Majorki do Cale Port Pi i na Cap de Blanc. W Palma De Mallorca kończymy zwiedzanie wyspy.

Robert Remisz2012.05 - katedra La Seu w Palma de Mallorca.

Wąskie uliczki wśród starych kamieniczek w Palma de Mallorca.Cala Magraner.

Cala Mallorca.Mirador de Ricardo Roca.Widoki z Mirador de Ricardo Roca.Miasteczko Banyalbufar.Valdemossa.Port Soller.Cap de Formentor.Mirador es Colomer.

Selva.La Calobra widok od strony lądu.La Calobra.

Puig Major 1445 m.Port Pi.Cale Port Pi.

Cap Blanc.Majorka wspinanie na wyspie.