SŁOWENIA PODRÓŻ SAMOCHODEM


Wykorzystując fakt, że fatalna pogoda skutecznie udaremniała nam działanie w górach, postanowiliśmy ruszyć samochodem w podróż po Słowenii. Kras Brkini posiada dwie perły, które są szczególnie warte zwiedzenia, są to Jaskinia Skocjanska i Jaskinia Postojna.

Jaskinia Skocjanska o długości 5800 metrów i 250 metrów głębokości, w 1986 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Największe wrażenie zrobił na nas 300-metrowy podziemny kanion, którym toczy swe spienione wody Reka. Podczas podziemnej wędrówki zmienia się z rwącego wodospadu w wartko płynący strumień, by zniknąć w Martwym Jeziorze. Jednak jej ujścia nie zobaczymy, bo rzeka ta wypływa podobno we Włoszech.

Jaskinia Postojna, bo o niej mowa to jeden z cudów świata, dzięki której tak popularny stał się Kras Brkini. Jaskinia Postojna ta jest dziełem rzeki Pivki, która przy wejściu do jaskini znika w tunelu.

Opuściliśmy po kilkugodzinnym pobycie Kras Brkini i udaliśmy się na wąski pas wybrzeża Słowenii. Miasto Koper, to pierwsze z trzech starych, malowniczych włoskich miast, położonych wzdłuż północnego wybrzeża półwyspu Istria. Włoska nazwa miasta - Capodistria - przypomina, że miasto było niegdyś stolicą Istrii.

Po półgodzinnej jeździe samochodem dotarliśmy do najchętniej odwiedzanego miasta na słoweńskim wybrzeżu. Piran - włoska nazwa Pirano - jest malowniczo położony na samym cyplu wąskiego półwyspu. Piran zachował swój średniowieczny charakter.

Wracając do Polski zatrzymaliśmy się by obejrzeć Predjamski Grad. Jest to bardzo oryginalny zamek, który na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest przyklejony do skały. Predjamski Grad jest położony częściowo w jaskini, a wybudowany został przez rycerza - rozbójnika.

Zupełnie przypadkiem trafiliśmy też do miasteczka Skofja Loka. Jest to jedna z najstarszych osad w Słowenii. Skofja Loka ma jedną z najpiękniejszych starówek w Słowenii.

Robert Remisz