ŻMUDZKI PARK NARODOWY


Zemaitija National Park, czyli Żmudzki Park Narodowy rozciąga się kilkanaście kilometrów na północ od miasta Plunge w języku litewskim Plungian. Został utworzony w 1991 roku. Zaludnienie tych okolic jest bardzo małe. Przez Żmudzki Park Narodowy długo można jechać leśnymi ostępami nie widząc żadnej, nawet pojedynczej chaty. Malowniczy krajobraz tworzą wzgórza morenowe dochodzące do 200 metrów, porośnięte lasami głównie jodłowymi, sosnowymi i brzozowymi. Żmudzki Park Narodowy w swym sercu kryje urocze jezioro Płotele. To jedno z największych jezior na Litwie, ma siedem wysp i liczne zatoki. Na jednej z wysp stał w XVII wieku zamek, połączony z lądem drewnianym mostem. Wokół jeziora prowadzi szlak pieszy i rowerowy, wytyczony przez najbardziej interesujące przyrodniczo okolice jeziora: lasy, łąki i punkty widokowe.

Żmudzini zamieszkujący tę okolicę zachowali pewne elementy kultury odmienne od Litwinów. Inaczej budują domy i zagrody, co najlepiej da się zaobserwować w Kalwarii Żmudzkiej. Podczas uroczystości odpustowych mieszkańcy ubierają się w stroje regionalne, a dialekt żmudzki różni się od litewskiego.

Żmudzki Park Narodowy najlepiej zwiedzać z wioski Plotele. Znajduje się tam dyrekcja Parku oraz zaplecze turystyczne. Noclegi oferują gospodarstwa agroturystyczne, jest też wyznaczonych pięć pól namiotowych.

Robert RemiszInne atrakcyjne miejsca na Litwie:
Mierzeja Kurońska
Wileńszczyzna