KAZIMIERZ DOLNY


Kazimierz Dolny to urocze miasteczko położone u ujścia rzeki Grodarz do Wisły, powstałe w XIII wieku na miejscu osady Wietrzna Góra. Kazimierz Dolny okres świetności przeżywał w wieku XVII dzięki rozwojowi handlu zbożem, na którym to wzbogacały się kazimierzowskie rody mieszczańskie. Z tego okresu pochodzi większość zabytków w miasteczku. Po wiekach upadku, uroda jaką posiada Kazimierz Dolny została odkryta przez artystów i dzięki nim, a szczególnie malarzom, miejsce to przyciąga wielu jakąś magnetyczną siłą. Biel ruin zamku odcinająca się od zieleni drzew porastających wzgórza, rynek z różnorodnością otaczających go kamieniczek, cieniste wąwozy czy panorama z Góry Trzech Krzyży - te widoki pozostaną na zawsze w pamięci każdego, kto je zobaczy.

Janowiec położony jest po drugiej stronie rzeki na przeciw Kazimierza Dolnego. W ostatnim okresie Janowiec przeżywał wzrost zainteresowania, do czego przyczynił się zamek, na którym organizowane są ciekawe imprezy. Zamek Janowiec był rozbudowywany i stał się w XVIII wieku jedną z najokazalszych rezydencji magnackich. Po opuszczeniu go na początku XIX wieku popadł w ruinę. Do 1975 roku pozostawał w rękach prywatnych, będąc chyba jedynym prywatnym zamkiem na wschód od Łaby.

Kazimierz Dolny i Janowiec ma połączenie promem osobowym i samochodowym, można więc skorzystać z tej okazji i zaoszczędzić drogi zamiast cofać się do mostu na Wiśle w Puławach.

Robert Remisz2018.11 - Kazimierz Dolny.Wąwóz Korzeniowy Dół.Zamek Janowiec.