PÓŁWYSEP HELSKI


Nadmorski Park Krajobrazowy obejmuje w całości Półwysep Helski, który znajduje się we wschodniej części parku. Półwysep Helski z geograficznego punktu widzenia nie jest półwyspem, a mierzeją, choć wyglądem półwysep przypomina. Mierzeja Helska powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób, wskutek działalności silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze około 300 lat temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć.Mierzeja Helska ma długośća 34 km i rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza. Zaczyna się w okolicy miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam mniej więcej 300 m i ciągnie się do miejscowości Hel. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu mierzeja ma już zaledwie 150 m. Podążając od Władysławowa w kierunku Helu leżą po kolei, znane morskie kurorty: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata.2020.05 - Mierzeja Helska - foka szara.Góra Libek najwyższa wydma Mierzei Helskiej 12,5 m.

Kuźnica.

Rejon Umocniony Hel - Ośrodek Oporu Jastarnia.

Mierzeja Helska - Jastarnia.Półwysep Helski zdjęcia z drona :-)Cypel Mierzei Helskiej.

ORP Wicher jako jedyny z polskich okrętów swojej klasy, uczestniczył w początkowej fazie kampanii wrześniowej. Został zatopiony przez niemieckie samoloty 3 września 1939 roku w porcie Hel.Jurata ma najdłuższe molo na Mierzei Helskiej.Torpedownia Jurata - to tak naprawdę punkt obserwacyjny wraz z pomostem dla jednostek pływających. Budynek był elementem poligonu torped lotniczych, zbudowanym w czasie II Wojny Światowej przez faszystów niemieckich.

Molo w Juracie.Rejon Umocniony Hel - Ośrodek Oporu Jastarnia - bunkier Sęp.Kuźnica.Od wydmy Lubek, aż do Rewy ciągnie się przez Zatokę Pucką tzw. Rybitwia Mielizna - piaszczysty pas, którym można by przejść środkiem zatoki, nie zanurzając się powyżej pasa, gdyby nie Głębinka, sztuczna przerwa wygarnięta dla ruchu kutrów rybackich.