PÓŁWYSEP HELSKI


Nadmorski Park Krajobrazowy obejmuje w całości Półwysep Helski, który znajduje się we wschodniej części parku. Półwysep Helski z geograficznego punktu widzenia nie jest półwyspem, a mierzeją, choć wyglądem półwysep przypomina. Mierzeja Helska powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób, wskutek działalności silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze około 300 lat temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć.



Mierzeja Helska ma długośća 34 km i rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza. Zaczyna się w okolicy miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam mniej więcej 300 m i ciągnie się do miejscowości Hel. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu mierzeja ma już zaledwie 150 m. Podążając od Władysławowa w kierunku Helu leżą po kolei, znane morskie kurorty: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata.



2020.05 - Mierzeja Helska - foka szara.



Góra Libek najwyższa wydma Mierzei Helskiej 12,5 m.





Kuźnica.





Rejon Umocniony Hel - Ośrodek Oporu Jastarnia.





Mierzeja Helska - Jastarnia.











Półwysep Helski zdjęcia z drona :-)



Cypel Mierzei Helskiej.





ORP Wicher jako jedyny z polskich okrętów swojej klasy, uczestniczył w początkowej fazie kampanii wrześniowej. Został zatopiony przez niemieckie samoloty 3 września 1939 roku w porcie Hel.











Jurata ma najdłuższe molo na Mierzei Helskiej.



Torpedownia Jurata - to tak naprawdę punkt obserwacyjny wraz z pomostem dla jednostek pływających. Budynek był elementem poligonu torped lotniczych, zbudowanym w czasie II Wojny Światowej przez faszystów niemieckich.





Molo w Juracie.











Rejon Umocniony Hel - Ośrodek Oporu Jastarnia - bunkier Sęp.



Kuźnica.



Od wydmy Lubek, aż do Rewy ciągnie się przez Zatokę Pucką tzw. Rybitwia Mielizna - piaszczysty pas, którym można by przejść środkiem zatoki, nie zanurzając się powyżej pasa, gdyby nie Głębinka, sztuczna przerwa wygarnięta dla ruchu kutrów rybackich.