SANDOMIERZ


Wysoka skarpa wznosząca się nad Wisłą, na której położona jest starówka, stanowi wspaniałą platformę ekspozycyjną dla Sandomierza. Każdy kto podjeżdża do miasta od wschodu, ma możliwość podziwiania panoramy, z której słynie Sandomierz. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta z zabytkowymi budynkami. Położone na wzgórzu stare miasto otoczone było niegdyś solidnymi murami z kilkoma basztami i bramami. Obecnie na stare miasto wchodzi się właśnie przez jedną z takich bram zwaną Brama Opatowska. Sandomierz już prawie nie ma murów obronnych, a z zamku pozostało jedno z jego skrzydeł.

Koniecznie trzeba odwiedzić Wąwóz Królowej Jadwigi, który położony jest w południowo-zachodniej części miasta Sandomierz. Początek wąwozu znajduje się w pobliżu ulicy Staromiejskiej, a wylot przy ulicy Królowej Jadwigi. Jest to rozległy wąwóz lessowy, najciekawszy i najładniejszy na terenie miasta. Wąwóz Królowej Jadwigi długi jest na około pół kilometra i wysoki na ponad 10 metrów, a zbocza porastają drzewa liściaste.

Zwiedzanie miasta warto połączyć także ze spacerem po okolicznych wzgórzach zwanych Góry Pieprzowe. Pod względem geologicznym to najstarsze polskie góry. Góry Pieprzowe, zwane również Pieprzówki, położone są około 3 kilometry na północny-wschód od centrum miasta. Zajmują wyniesioną na ponad 60 metrów krawędź zbocza o ekspozycji południowej, schodzącą stromo w kierunku doliny Wisły. Teren ten posiada urozmaiconą rzeźbę, jest silnie pofałdowany i porozcinany licznymi wąwozami.