WIŚNICKO LIPNICKI PARK KRAJOBRAZOWY


Na obszarze pomiędzy miejscowościami Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana, Wiśnicko Lipnicki Park Krajobrazowy reprezentuje odrębność przyrodniczą w Małopolsce.

Lipnica Murowana to duża wieś leżąca przy szlaku dawnego traktu prowadzącego z Krakowa na Węgry. Pamiątki z przeszłości oraz małomiasteczkowy klimat sprawiają, że Lipnica Murowana stanowi jedną z głównych atrakcji regionu. Słynie także w całej Polsce z konkursu palm wielkanocnych. To tutaj wykonywane są największe, sięgające 27 metrów palmy.

Około 4 km na zachód od Lipnicy Murowanej znajduje się góra Paprotna o wysokości 450 m. Na jej szczycie założono uroczy rezerwat Kamienie Brodzińskiego. Grupa skałek tworzy grzyby, baszty i platformy. Nazwano je tak na cześć poety romantycznego Kazimierza Brodzińskiego, urodzonego w tym regionie, patrona ziemi bocheńskiej. Dawniej, gdy szczyt nie był zalesiony, roztaczał się stąd rozległy widok na Pogórze i Beskid Wyspowy.

Zwiedzając Wiślicko Lipnicki Park Krajobrazowy nie można pominąć miasta Nowy Wiśnicz. Główną atrakcją turystyczną jest zamek Kmitów i Lubomirskich, będący jedną z najcenniejszych w Polsce rezydencji wczesnobarokowych. Zamek zachwyca bajkową architekturą, jak i całe miasteczko, a zwłaszcza rynek, wszystko naprawdę warto zobaczyć.