WOLIŃSKI PARK NARODOWY


Woliński Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Park znajduje się na wyspie Wolin, na zachodnim wybrzeżu Polski i obejmuje różnorodne ekosystemy, takie jak lasy, klify, wydmy i jeziora. Przez teren parku prowadzą piesze i rowerowe szlaki o różnych stopniach trudności oraz ścieżki przyrodnicze.

Największa przyrodnicza atrakcja Wolińskiego Parku Narodowego to przepiękne, dzikie i najwyższe - dochodzą do 100 metrów - na polskim wybrzeżu nadmorskie klify, które ciągną się wzdłuż brzegu Bałtyku na wschód od Międzyzdrojów i na zachód od Wisełki. Dodatkowa atrakcja wybrzeża klifowego, to wielkie głazy na brzegu morza, zwane Głazy Piastowskie.Warto zobaczyć również Jeziorko Turkusowe, które powstało wskutek stopniowego zalewania starego wyrobiska kredy, a jego szmaragdowy kolor to zasługa refleksów, odbijanych od kredowych złóż na dnie. Tuż obok w krajobrazie wyróżnia się punkt widokowy, Góra Piaskowa, z której widać całą okolicę.

W Wolińskim Parku Narodowym znajduje się zagroda pokazowa żubrów. W Żubrowisku przebywa obecnie od sześciu do dwunastu osobników, a każdego roku na świat przychodzą 1 lub 2 cielaki.05.2023 - Woliński Park Narodowy - Głazy Piastowskie.

Woliński Park Narodowy z lotu ptaka.Jeziorko Turkusowe.