TABLE MOUNTAIN


Table Mountain 1086 m, czyli Góra Stołowa, a w języku afrykanerów Tafelberg, jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną Cape Town. Po wschodniej stronie Table Mountain znajduje się Devil's Peak 1001 m, a po zachodniej Lion's Head 665 m. Table Mountain znajduje się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei i wchodzi w skład, powstałego niedawno z połączenia kilku innych rezerwatów, Parku Narodowego Przylądka. Najbardziej charakterystyczną częścią Table Mountain jest wierzchowina o powierzchni około 3 km kwadratowych kończąca się stromymi brzegami, które podzielone są przez łagodnie wznoszący się Platteklip Gorge. Płaski Kamienny Wąwóz umożliwia łatwy dostęp na szczyt. To właśnie tą drogą wszedł na górę pierwszy udokumentowany Europejczyk, António de Saldanha, który w 1503 roku przypłynął w te rejony. Najbardziej popularnym sposobem dostania się na górę dla turystów jest kolejka linowa wybudowana w 1929 roku.

Wspinanie na Table Mountain jest niesamowitą górską przygodą. Wielowyciągowe drogi wspinaczkowe są poprowadzone w większości w dobrej jakości skale. Skała to piaskowiec kwarcowy i częściowo granit o wyśmienitym tarciu. Nie wolno bić haków, nie ma w ścianach ringów. Tylko tradycyjny, klasyczny rodzaj wspinania jest dozwolony ze względu na ochronę środowiska. To co założysz, partner musi ze ściany zabrać. Idąc na wspinanie warto zabrać ze sobą linę podwójną, koniecznie kask, 8 ekspresów, 6 luźnych karabinków, taśmy i standardowy komplet kości i friendów. Sezon wspinaczkowy trwa przez cały rok.

Robert Remisz2013.01 - Table Mountain 1086 m, czyli Góra Stołowa.Wspinanie zaczyna się na około 500 metrach n.p.m.W dole Kapsztad, czyli Cape Town, a wspinanie na Table Mountain na wyciągnięcie ręki.

Najczęściej pod drogi wielowyciągowe podchodzi się godzinę.

Inne zdjęcia z podróży po RPA z okolic Cape Town.