EL CHICO HIDALGO


Park Narodowy El Chico Hidalgo położony jest w zachodniej części gór Sierra de Pachuca, około 2 godzin jazdy samochodem na północ od centrum miasta Meksyk. Jest to najstarszy park narodowy w Meksyku, założony w 1898 roku. Mimo, że położony jest wysoko pomiędzy 2.300 - 3.000 metrów, to jest w większości pokryty lasem, w którym atrakcją są skały tworzące naturalne punkty widokowe. Jedynym miasteczkiem w granicach parku jest Mineral del Chico. Meksykanie uważają, że jest to magiczne miejsce, nie tylko ze względu na naturalne piękno, ale urok jego okolic. Osobiście nie polecam szukania tam noclegu ze względu na wysokie ceny oraz dość utrudnione dotarcie w skały.

El Chico Hidalgo uważany jest za miejsce narodzin wspinaczki w Meksyku. W parku są trzy miejsca, w których koncentruje się działanie wspinaczy. Są to: Pena Las Ventanas, Pena Las Monjas oraz Pena Las Muelas.

Las Ventanas to najwyższy punkt parku El Chico Hidalgo wznoszący się na wysokość 3090 metrów nad poziomem morza, a skały dochodzą do 120 metrów wysokości. Jest to najpopularniejszy rejon do wspinania się. Skalne turnie oferują duży wybór w pełni ubezpieczonych dróg, od jedno do kilkuwyciągowych o trudnościach począwszy od 5.9. Jest to wspaniały rejon dla ludzi wspinających się na średnim poziomie i nie lubiących długich podejść w skały. Las Ventanas bowiem to typowy ogródek skalny, gdzie pod najbardziej oddalone drogi podchodzi się zaledwie kwadrans. Skała ma bardzo dobre tarcie, trzeba jednak uważać, bo zdarzają się kruche miejsca.

W weekendy panuje tłok i jest problem ze znalezieniem miejsca w schronisku górskim Alpine Lodge Miguel Hidalgo, do którego wygodnie można podjechać samochodem i które jest najdogodniejszym miejscem, by ruszyć na wspin. Schronisko posiada 2 sypialnie (jedna na 20 osób i druga na 30), jadalnię, kuchnię z której można korzystać gotując w swoim zakresie. Są prysznice, ale rzadko jest ciepła woda. Na wielkim holu jest kominek i ścianka wspinaczkowa, z której oczywiście można korzystać. Przed schroniskiem jest parking raczej dla gości. Nocleg od osoby kosztuje 120 peso, czyli około 25 złotych. Schronisko jest czynne w każdy weekend, od 9.00 w sobotę do 16.00 w niedzielę. Chcąc z niego korzystać w tygodniu trzeba zarezerwować miejsca, tel. 044 1899165 771 mail: parqueelchico@hidalgo.gob.mx

Pena Las Monjas oraz Pena Las Muelas to kolejne skalne raje w parku El Chico Hidalgo. Skały tu są niższe niż Las Ventas, ale w weekendy nie są tak oblegane. Drogi tu też są kompleksowo obite.

Robert Remisz2010.03 - na wysokości prawie 2900 metrów w parku narodowym El Chico Hidalgo
znajduje się schronisko Alpine Lodge Miguel Hidalgo.El Chico Hidalgo oferuje wspinanie na średnim poziomie dla osób nie lubiących długich podejść w skały.Mało jest łatwych dróg.Las Ventanas to typowy ogródek skalny,gdzie pod najbardziej oddalone drogi podchodzi się zaledwie kwadrans.Las Ventanas, największa, imponująca, 120 metrowa skalna turnia.