CERTOVY KAMENY


Certovy Kameny, czyli Czarcie Skały są ciekawym, kameralnym rejonem wspinaczkowym w Czechach. Wystarczy przekroczyć granicę w Głuchołazach i po kilkunastu kilometrach jazdy samochodem jesteśmy na miejscu. Skały położone są na zboczach wzgórza Zlaty Chlum, u stóp którego leży miasteczko Jesenik.

Region wspinaczkowy Certovy Kameny składa się z sześciu skał. Cztery z nich, są tuż za pensjonatem Certovy Kameny, przy którym można zaparkować samochód. Kolejno są to: Hrib, Hlavni Vez, Pekelnik i około 300 metrów dalej Plotny. Dwie pozostałe skały: Belak i Kostelnik, znajdują się przy żółtym szlaku prowadzącym na Rejviz, jednak nie są one tak atrakcyjne. Na Hlavni Vez znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą okolic Jesenika.

Do wspinaczki wystarczy lina 50 metrowa, choć lepszą opcją jest 60-tka. Asekuracja jak to w Czechach, preferująca silną psychę, czyli na drodze 20 metrowej góra trzy wpinki i tylko tam, gdzie to konieczne, przed trudnym miejscem na drodze. Wszystkie drogi są podpisane na skale numerem i strzałką startową. Skała jest granitopodobna, bardzo lita, zapewniająca doskonałe tarcie. Wspin najlepiej rozpocząć od najdalszej skały Plotny.

Robert Remisz2007.08 - wspinanie Certovy Kameny na skale Plotny.


Wejście turystyczne na punkt widokowy na Hlavni Vez.