CHAMONIX


Skalne, wysokogórskie wspinanie w Chamonix koncentruje się w masywach Mont Blanc i Aiguilles Rouges. Istnieje też kilka rejonów w pobliżu Chamonix z mniejszymi ścianami, gdzie można wspinać się na krótkich drogach wielowyciągowych oraz sportowo obitych jednowyciągówkach.

Masyw Aiguilles Rouges jak i leżący po drugiej stronie masyw Mont Blanc oferuje większość dróg wspinaczkowych klasycznych, wyposażonych w komplet punktów stanowiskowych oraz pewną ilość punktów przelotowych. Ubezpieczone są spitami jedynie miejsca, w których nie da się założyć własnej asekuracji np. płyty. Oczywiście są też drogi zupełnie nie ubezpieczone, na które obok standardowego zestawu sprzętu trzeba wziąć młotek i haki. W masywie Mont Blanc na podejściach potrzebne są raki i czekan.

Z Chamonix warto do góry wyjechać kolejkami, by zaoszczędzić czas na mozolne podchodzenie. W masyw Aiguilles Rouges jedna kolejka wywozi na Le Brévent, a druga na Flegere i na L'Index. Kolejka Montenvers wyprowadza na lodowiec Mer de Glace, a kolejka Téléphérique na Aguille du Midi.

Robert Remisz07.2016 - Chamonix sektor Les Gaillands.Wspinamy się w dolinie, czekając na pogodę wyżej.Pilier de Vallorcine.Aiguille de L'Index 2.595 m.Kolejnego dnia podchodzimy pod ściany Les Cheserys.

Le Montenvers to sektor płytowy zawieszony powyżej Mer de Glace.Le Brévent 2.525 m.

Ze szczytu rozciąga się panorama masywu Mont Blancoraz masywu Aiguilles Rouges.