DACHSTEIN


Leżący w Austrii Dachstein to masyw górski Alp Salzburskich. Masyw zbudowany jest z wapieni w kolorach szarym i żółtawym. Najwyższym szczytem masywu jest Hoher Dachstein 2995 m. Na jego północnym stoku znajduje się nieduży lodowiec, najbliżej położony od Polski.

Dachstein nie jest rejonem wspinaczkowym dla początkujących, są tu w większości długie i poważne drogi, na które idąc warto mieć spory bagaż doświadczenia górskiego. Największe wrażenie na wspinaczu robi imponujący mur o wysokości 600-800 metrów i szerokości kilku kilometrów, który tworzą południowe ściany trzech wielkich szczytów: Torstein, Mitterspitz i Hoher Dachstein. Wspinanie na tych ścianach to duże górskie przedsiewzięcie, bo drogi liczą czasami nawet 40 wyciągów i nie są łatwe orientacyjnie. Jeżeli dodamy, że podejścia pod ściany są dość długie to nie dziwi fakt, że Dachstein nie jest miejscem popularnym wśród polskich wspinaczy. Bardziej upodobali go sobie turyści, ze względu na łatwe wejście przez lodowiec, pod który można wjechać kolejką, po czym osiągnąć najwyższy szczyt masywu Hoher Dachstein 2995 m.

Wspinaczkowo bardzo ciekawa jest też zachodnia część masywu Gosaukamm. Takie szczyty jak dwuwierzchołkowy Bischofsmutze 2455 m, wspaniale prezentujący się od południa, Hochkesselkopf 2453 m, czy Manndlkogel 2272 m. Jeśli pogoda jest gorsza lub nie jesteśmy rozwspinani, znajdziemy bez kłopotu małe ściany z bardzo łatwymi zejściami w pobliżu prawie każdego schroniska.

Idąc na wspinanie raczej trzeba zabrać ze sobą linę podwójną, konieczny jest kask, 10-12 ekspresów i standardowy komplet kości i friendów, a na niektórych drogach, zwłaszcza rzadko chodzonych, haki wraz z młotkiem są niezbędne.

Robert Remisz

07.2019 - imponujący mur o wysokości 600-800 metrów,
który tworzą południowe ściany trzech wielkich szczytów: Torstein, Mitterspitz i Hoher Dachstein.

Kleiner Koppenkarstein 2832 m,podejście lodowcem pod drogę Leichte Beute.Dachstein z drona.07.2012 - naszym celem jest szczyt Hochkesselkopf 2453 m (niższy z lewej strony na zdjęciu z dobrze widocznym filarem)
i piątkowa 550 metrowa droga Sudwestkante.Ze szlaku podejściowego widać Bischofsmutze 2455 m.Start w południowo zachodniej ścianie Hochkesselkopf.Nietypowy wyciąg ze zjazdem w połogim źlebie.

Jeden z dwóch kluczowych wyciągów.Po wyjściu z trudności pod szczytem łapiemy kibel.O zmierzchu jesteśmy na szczycie Hochkesselkopf 2453 m.Poranne zejście w chmurach.

Bischofsmutze 2455 m od południa.

Podchodzimy do schroniska Hofpurglhutte.Wspinamy się na drodze Kathisteig.

Bischofsmutze 2455 m z miejscowości Filzmoos.