CINQUE TORRI


Cinque Torri 2361 metrów to grupa skalnych turni, których wysokość ścian jest stosunkowo niewielka jak na Dolomity. Wierzchołek najwyższej z nich Torre Grande wznosi się około 150 metrów nad skalno-trawiasty teren Cinque Torri. Mimo tego jest to świetne miejsce na rozwspinanie się w Dolomitach.2012.07 - wspinamy się na Torre Grande droga Delle Guide.Torre Romana "Zacięcie Północne".

Zejście jednym 50 metrowym zjazdem.2010.07 - Cinque Torri.Wspinamy się na najwyższą skalną turnię Cinque Torri - Torre Grande 2361 metrów.Pierwszymi zdobywcami północnego wierzchołka byli w 1880 roku G. Ghedina Tomas i C.G. Wall.Droga ta oferuje urozmaicone, łatwe wspinanie w zachwycającym otoczeniu.Zejście zjazdami wzdłuż drogi wejściowej.

2009.06 - podchodzimy pod Cinque Torri, w tle Tofana di Rozes.Choć czerwiec, to zalega jeszcze sporo śniegu.Nasz cel - północna ściana pięknej turni Torre Lusy.Ostatnie metry podejścia pod start drogi.Pierwszy wyciąg, dokucza zimny wiatr i lodowata skała.Czwarty wyciąg, do wszystkiego można się przyzwyczaić :-)Zejście ze szczytu turni na południową stronę do ringa zjazdowego.40 metrowy zjazd,w zupełnej ekspozycji.2008.09 - widok na wizytówkę Cinque Torri, najokazalszą skalną turnię Torre Grande 2361 metrów.Turnie Torre Romana z lewej oraz bliźniacza Torre Barancio.Te same turnie z innej perspektywy.Wspinanamy się na Torre Latina drogą normalną.Po dwóch długich, ale łatwych wyciągach ponad 50 metrów zjazdu w dół.Kolejny nasz cel to Torre Inglese.Najpierw dwa wyciągi wspinamy się na niższą turnię,po czym zjeżdżamy na przełączkęi robiąc jeden długi wyciągprzechodząc płytę wchodzimy na Torre Inglese.Kolejnego dnia naszym celem są oparte o siebie turnie skalne: Torre Quarta Alta i Torre Quarta Bassa.Na niższą Torre Quarta Bassa prowadzi po połogiej, dość litej płycie trzywyciągowa droga normalna.Na stanowisku po pierwszym wyciągu.Drugi wyciąg.Ostatni wyciąg. (07.2012)Po zjeździe na przełączkę dalsza wspinaczka na wyższą turnię Torre Quarta Alta.Na stanowisku w kopule podszczytowej. W dole widać wierzchołek niższej turni Torre Quarta Bassa, na którym siedzi czwórka wspinaczy.Na szczycie.Ostatni trzeci zjazd z Torre Quarta Alta w szczelinę pomiędzy turniami.Kończymy wspinanie na Cinque Torri. W tle jedne z wielu turni w Dolomitach - Cimy Formin.

Opis regionów wspinaczkowych w Dolomitach