TRE CIME DI LAVAREDO


Dolomity słyną z urody szczytów, ale Tre Cime di Lavaredo o wysokości 2999 m, a po niemiecku Drei Zinnen to szczyt, a właściwie grupa skalna, nie ma sobie równych pod względem krajobrazu. W rzeczywistości składa się ona z pięciu niezależnych turni: Cima Ovest, Cima Grande, Cima Piccola, Piccolissima i Punta di Frida. Wyrastaja one nienaturalnie około 500 metrów pionowo w niebo z płaskowyżu zawieszonego nad dolinami Valle Marzon i Val di Rimbon. Szczególnie imponujące są północne ściany trzech środkowych turni: Cima Ovest, Cima Grande, Cima Piccola, a drogi wspinaczkowe tędy prowadzące należą do jednych z najtrudniejszych w Dolomitach.

Turnie Tre Cime di Lavaredo są dostępne tylko długimi drogami wspinaczkowymi, a patrząc z północy wydają się być niedostępne.2011.08 - podchodzimy od południowej strony pod drogę pierwszych zdobywców na Cima Grande di Lavaredo 2999 m.Została ona najwcześniej zdobyta. W 1869 roku stanęli na Cima Grande di Lavaredo: P. Grohmann, P. Selcher, F. Innerkofler.
Dzisiaj wśród wspinaczy wysokogórskich droga pierwszych zdobywców jest uznawana jako łatwa, choć długa 650 m,
ale wejście nią w drugiej połowie dziewiętnastego wieku było nie lada wyczynem. Na szczyty każdej z trzech Cim nie prowadzą ścieżki turystyczne. By na nie wejść trzeba pokonać czwórkowe trudności wspinaczkowe, w zejściu są zjazdy na linie.Dolna część drogi, rampa z progami.Odstrzelone płyty.Na stanowisku przy wschodniej przełęczy.Kluczowy wyciąg drogi normalnej na Cima Grande di Lavaredo.

Końcówka kluczowego wyciągu.Na szczycie :-)

Zjazd z kopuły szczytowej.Zejście wielką, kolistą półką.2010.10 - dojechaliśmy samochodem na parking koło schroniska Auronzo.Krajobraz urzeka.Podchodzimy pod drogę normalną poprowadzoną już w 1884 roku przez E. Zsigmondy,na najniższą z turni Cima Piccola di Lavaredo 2857 m.14-sto wyciągowa droga kluczy i nie jest łatwa orientacyjnie.Po przejściu czwórkowej płyty na 7 wyciągu.Mylące trawersy na 9 i 10 wyciągu.Mimo łatwego terenu jest niezła lufa.Budowa stanu.Kluczowy wyciąg w kominie Zsigmondy otwierający drogę na szczyt Cima Piccola di Lavaredo.

Wyjście na szczyt Cimy.Na szczycie Cima Piccola di Lavaredo,a za mną jak na wyciągnięcie ręki Cima Grande di Lavaredo 2999 m.Widoki ze szczytu.Zejście zjazdami, aż do kruchego żlebu i nim do początku drogi.

Opis regionów wspinaczkowych w Dolomitach