ELS PORTS DE BRESEIT


Park Natural Els Ports de Beseit znajduje się na granicy trzech regionów: Katalonii, Walencji i Aragonii. Obejmuje większość masywu górskiego Ports de Tortosa-Beseit, w północno-wschodniej części Gór Iberyjskich. Nie są to góry wysokie, najwyższy szczyt Mont Caro ma 1447 m, jednak skalne ściany robią duże wrażenie. Zwłaszcza wizytówka Park Natural Els Ports - szczyt Roques de Benet. Położony w zachodniej części tych gór szczyt Roques del Masmut to imponujące gniazdo skalnych turni. Urodą nie odstają także ściany masywu Gronsa składającego się z trzech szczytów: Nord, Central i Sud.

Zaletą jest również to, że Els Ports de Beseit to dość rzadko odwiedzany masyw górski, a podejścia pod długie linie wspinaczkowe z reguły są krótkie. Pod ściany podchodzi się z parkingów około 20 do 40 minut, wyjątek stanowi Roques de Benet, pod którego dojście zajmuje ponad godzinę. Teren jest piękny i oferuje wiele możliwości do wspinania na drogach wielowyciągowych ubezpieczonych i zakładając własne przeloty.  Na Roques de Benet jest sporo poważnych dróg hakowych. Skała ma bardzo dobre tarcie i jest raczej lita. Region jest okresowo zamykany dla wspinaczy ze względu na ochronę sępów.

Robert Remisz05.2017 - widok z Arnes na Park Natural Els Ports.

Moles del Don - tą ścianą poprowadzona jest linia Tin Tin, którą wspinalismy się pół roku temu.Gronsa Sud - naszym celem jest droga Salshishes Tibetanes.Drogę Salshishes Tibetanes kończymy na niższym z wierzchołków turni Gronsa.

Podchodzimy pod kolejną skalną turnię Lespill.Wspinamy się drogą Heroes Abstenerse.

Kolejna wielowyciągówka to Surpioms.

Wracamy na ścianę Gronsa i wspinamy się drogą Caspa i Caries.

Kluczowy, przedostatni wyciąg na 300 metrowej ścianie.Droga kończy się na głównym szczycie Gronsa Sud.Widok na interesującą turnię Gronsa Central oraz Roques de Benet.

Imponujące gniazdo skalnych turni, czyli Roques del Masmut.Wspaniała, lita, słoneczna ściana.Roques de Benet.Gronsa Central.Gronsa Nord.Podejście na szczyt Roques de Benet od południowej strony.10.2016 - Park Natural Els Ports - podejście pod ścianę Moles del Don zajęło raptem 20 minut z parkingu.

Wspinamy się drogą Tin Tin.