GRIGNETTA


Grigna to pasmo górskie w Alpach Orobie w północnych Włoszech, z dwoma szczytami: Grigna Settentrionale 2410 m oraz Grignetta (Grigna Meridionale) 2177 m, których zbocza opadają do jeziora Como. Góry te zbudowane są z wapienia o dobrym tarciu i są łudząco podobne do Dolomitów. Niepowtarzalny krajobraz tworzą pionowe turnie i wieże skalne na zboczach dwóch głównych szczytów. Drogi wspinaczkowe wytyczali tu sławy włoskiego alpinizmu: Emilio Comedians, Riccardo Cassin, Walter Bonatti, a wiele z nich uważanych jest obecnie za klasyki. Trudności wielowyciągowych dróg zaczynają się od zupełnie łatwych III-IV w skali UIAA, a kończą się na wycenach powyżej VII. Niektóre z dróg są hakowe. Podejścia pod drogi są długie jak w górach. Grignetta oferuje typowo górskie wspinanie i często potrafi być w chmurach, gdy w wioskach położonych w dolinach świeci słońce. Jak to bywa w Alpach latem popołudniami często są burze.

Dogodny dla wspinaczy nocleg jest w schronisku Porta. Właściciele dają zniżki dla osób zrzeszonych w PZA po okazaniu legitymacji. Schronisko Porta www.rifugioporta.it

Robert RemiszSierpień 2013 - Grigna Meridionale, czyli Grignetta.Via ferrata Direttissima (Grigna) to nasza droga podejściowa pod turnię Piramide Casati.Zbocza Grignetty opadają do jeziora Como.

Piramide Casati. Wspinamy się drogą Spigolo Vallepiana.

Wyjście z trudności.Piramide Casati dostępna jest tylko drogami wspinaczkowymi.Grigna.

Kolejne długie podejście pod turnię Settentrionale.

Turnia Settentrionale.Wspinamy się drogą Spigolo Dorn.