GRIMSEL


Wysokogórski rejon wspinaczkowy Grimsel, ze wspania³ymi, tarciowymi, granitowymi p³ytami, po³o¿ony jest w centralnej Szwajcarii, na po³udnie od Zurichu. Dolina Grimsel jest dobrze skomunikowana, poniewa¿ wzd³u¿ niej wije siê droga ³±cz±ca miasteczko Innertkirchen z prze³êcz± Grimselpass. Sporo sektorów jest niedaleko oddalonych od drogi, dziêki czemu podej¶cia pod nie s± krótkie, choæ same wspinanie odbywa siê prawie na 2000 metrów. Letni sezon wspinaczkowy trwa w tej alpejskiej dolinie od czerwca do wrze¶nia. Niestety ze wzglêdu na topniej±cy ¶nieg w kot³ach w górnych piêtrach doliny, ¶ciany w czerwcu s± do¶æ czêsto jeszcze mokre.

Wspinaczka w Grimsel wymaga urozmaiconej techniki. Mocna bu³a niezbêdna do wspinaczki w przewieszonych, wapiennych ¶cianach, nie zda siê na wiele na pozbawionych chwytów p³ytach. Tu pierwsze skrzypce gra opanowanie na d³ugich odcinkach miêdzy wpinkami i p³ynne, zbalansowane wspinanie na tarcie. Oczywi¶cie s± tu odci±gi na odstrzelonych p³ytach, p³ytkie, ob³e chwyty, kraw±dki na opuszki palców, tarciowe stopnie w p³ytkich zag³êbieniach ska³y, czy rysy na zaklinowanie d³oni, albo palców. Jednak najwa¿niejsza jest praca nóg, bo wiêkszo¶æ tutejszych dróg to d³ugie wielowyci±gowe wspinaczki na g³adkich, nachylonych p³ytach.

Ponad dolin± Grimsel s± wysokie szczyty Alp: Grosses Gelmerhorn, Alplistock, na których tak¿e s± ¶wietne warunki do wspinaczki w skale, ale podej¶cie pod ¶ciany liczy siê ju¿ w godzinach. W ¶cis³ym rejonie dolinie Grimsel znajduje siê 8 g³ównych sektorów wspinaczkowych: Handegg, Fair Hands Line, Gelmerfluh, Gerstenegg, Seeplatten, Dome de la Mree, Eldorado i Barenwand. W wiêkszo¶ci z nich drogi s± obite, a stanowiska sk³adaj± siê z dwóch punktów. Trzeba byæ jednak przygotowanym na do³o¿enie czego¶ od siebie, bo starsze obicia s± mocno skorodowane. Id±c na wspinanie w Grimsel warto zabraæ ze sob± linê podwójn± ze wzglêdu na zjazdy, konieczny jest kask, 10-12 ekspresów, standardowy komplet ko¶ci i friendów oraz kilka pêtel. Polecanym przewodnikiem wspinaczkowym po Grimsel jest Plaisir West, którego autorem jest Jurg von Kanel. Najbli¿sze kempingi s± w miasteczku Innertkirchen. Obowi±zuje zakaz biwakowania na dziko.

Robert Remisz



Lipiec 2021 roku - dochodzimy z do³u do Gelmersee.







Sektor Donald Duck - droga Roadrunner.





W ka¿dym rejonie wspinaczkowym jest piêkny klasyk. Droga Grims.









Lipiec 2018 roku - doje¿d¿amy do do naszego raju wspinaczkowego. Widok z prze³êczy Furka na Grimselpass.



Podchodzimy pod ¶cianê Greenhorn.



Droga Alpiner Abstieg - kolejna piêkna linia wspinaczkowa w Grimsel.



Klasyk - droga Foxie. Osiem lat temu po raz pierwszy wspina³em siê ni± z Markiem.









Nasz cel na kolejny dzieñ - Mittagfluh - 400 metrowa ¶ciana.





Wspinamy siê drog± Sudkante.











Ostatnie spojrzenie na ¶cianê po skoñczeniu drogi.



Sektor Donald Duck - droga Roadrunner.





Podchodzimy do Bachlital, wysoko zawieszonej doliny.











Za schroniskiem dochodzimy pod ¶cianê.



Wspinamy siê drog± Buchelplatten.

















Sierpieñ 2017 roku - Powrót w ten region Alp po czterech latach - widok z Furki na Grimselpass.



Podchodzimy pod ¶cianê góry Raterichsboden.



Wspinamy siê drog± Schnaggaslider.











Sierpieñ 2013 roku - nasz cel - pó³nocno-wschodnia ¶ciana góry Raterichsboden.





Wspinamy siê klasykiem, tarciow± drog± Grims.









Azalee Beach.



Na drodze Nils Holgersohn.









Grimselpass.



Wrzesieñ 2010 roku - najbardziej widokowy dojazd do Grimsel prowadzi przez poblisk± prze³êcz Furkapass 2436 m.



Ekscytuj±ce widoki dla wspinaczy - mnóstwo litych, granitowych p³yt, oferuj±cych wyj±tkow± wspinaczkê w wysokogórskiej scenerii.



8 wyci±gowa droga Foxie. Marek na pierwszym wyci±gu.



W 1981 roku liniê tê poprowadzili bracia Remy.



Dzisiaj jest to jeden z klasyków Grimsel.