MAJORKA CALA MAGRANER, CREVETA, SA GUBIA


Przyjeżdżający na Majorkę wyłącznie po to, żeby się wspinać, polecają wiosnę lub jesień. Kilkanaście regionów wspinaczkowych na wyspie oferuje łącznie około 600 ubezpieczonych dróg. Dróg łatwych czwórkowych, piątkowych właściwie prawie nie ma. W dodatku Majorka słynie z zaniżonych wycen i dlatego nie dziwi fakt, że wspinanie na wyspie jest atrakcyjne dla mocnych wspinaczy. Sportowe wspinanie na Majorce słynie przede wszystkim ze wspinania w tufach. Drogi są najczęściej przewieszone i trudne. Rzadziej można spotkać tarciowe płyty. Poprowadzone na nich drogi mają wyceny rzadko kiedy odzwierciedlające rzeczywiste trudności.

Cala Magraner to zatoczka ze skalnym murem tuż przy pięknej plaży na zachodnim wybrzeżu Majorki. Wspinanie w Cala Magraner to czysta przyjemność. Skała jest lita i pozbawiona kruszyzny. Drogi jednowyciągowe są dobrze ubezpieczone i bardzo ładne, zwłaszcza te o średniej cyfrze.

Niezwykle malowniczy sektor położony na półwyspie Formentor to Creveta. Wspinanie w lekko nachylonych płytach, tarciowe, o wycenach powiedzmy nieco zaniżonych, dzięki małej popularności jest wspaniałe dla tych, którzy cenią sobie ciszę.

Sa Gubia oferuje wspinanie w górskim wąwozie położonym w Górach Tramuntana. Sa Gubia to największy region wspinaczkowy na wyspie z ponad 100 ubezpieczonymi drogami. Są tu jedyne na wyspie, nieliczne drogi wielowyciągowe opisane w przewodniku wspinaczkowym wydawnictwa Rock Fax.

Wreszcie Majorka oferuje Deep Water Solo, czyli wspinanie bez asekuracji po klifach morskich w okolicach Porto Cristo.

Robert Remisz



2012.05 - dojście do Cala Magraner.















Majorka zwiedzanie samochodem - zdjęcia.