MONTSERRAT


Kojarzy się z benedyktyńskim klasztorem, figurką Czarnej Madonny, ale Montserrat to przede wszystkim zupełnie niezwykłe miejsce. Unikatowe krajobrazy, niebywały kształt górskiego masywu z wieloma skalnymi turniami, które stanowią oddzielne wyzwania wspinaczkowe. Jest to jeden z najważniejszych rejonów wspinaczkowych w Katalonii, z prawie 6 tysiącami dróg jedno i wielowyciągowymi dochodzącymi do prawie 400 metrów. Drogi wspinaczkowe są z reguły techniczne, o ciągowym charakterze i prowadzą po małych stopniach i chwytach, którymi często są wystające kamyczki.

Skała w Montserrat to zlepieniec, a najczęściej spotykaną formacją są tu płyty. Niezwykłym widokiem są wystające z nich otoczaki, które spełniają ważną rolę we wspinaniu. Można się z nich asekurować, są stopniami, obłymi chwytami, a gdy wypadną w ich miejscu jest rzadko tu spotykana, dobra klama. Wspinać się można prawie przez cały rok.

Montserrat jest oddalony zaledwie 40 kilometrów na północny zachód od Barcelony. Z lotniska El Prat, można tam dostać się wypożyczonym samochodem, albo pociągiem.

Robert RemiszMaj 2016 - Agulles, czyli Igły, to zachodnia część górskiego masywu Montserrat.

Wspinamy się na turnię Agulla de Arbret, drogą Om Mani Padme Hum.Regio de Agulles to kolejny nasz cel.Schronisko - Refugio Vicenç Barbé de Agulles de la montana de Montserrat.Regio de Agulles, linia Via Daniel.Widok ze szczytu na Agulla de Arbret, turnię, na którą wspinaliśmy się rano.Powrót na parking Can Macana.Widok z klasztoru Montserrat.Spektakularny pod względem wspinania sektor Gorros.Wspinamy się na turni Magdalena Inferior.Droga Walt Disney.

Droga Via Apia.

Kolejna wspaniała turnia Gorro Frigi.

Podchodząc widać Sant Benet.Gorro Frigi droga Via Adria.Ermita de Sant Marti.Dwójkowy zespół na drodze Anna Guinovart - turnia Gorro Frigi.Kolejna trudno dostępna, wybitna turnia Magdalena Superior - wspinamy sie drogą Doc Anton R.Magdalena Inferior przepiękna droga Sebastia Patino.

Magdalena Superior z drugiej strony, tym razem na drodze Charlot.Sektor Sant Benet.Sektor Vinya Nova z monumentalnym skalnym szczytem Montgros.Podejście z klasztoru do sektora Sant Benet.Nasz cel - El Elefant.

Kluczowy wyciąg na drodze Cerda-Pokorski.Szczyt Słonia :-)Widok na najwyższy szczyt masywu Montserrat Sant Jeroni 1237 m.

Refugio Sant Benet.Turnia La Momia,El Elefant.La Panxa del Bibse.Wspinamy się drogą Badalona.

Będąc na szczycie zrozumieliśmy dlaczego na tej turni nie widzieliśmy nikogo na wierzchołku.
Spity po pierwszym wyciągu zostały wycięte.Cavall Bernat.