ORPIERRE


Orpierre, to średniowieczna wioska założona w XIV wieku. Znajduje się we francuskiej Prowansji, na granicy Alp Południowych. Z Warszawy to około 1900 kilometrów do przejechania w jedną stronę. Nad wsią wznoszą się wapienne skały, które obito dla wspinaczy w stylu sportowym. Podejścia pod sektory są dość krótkie od 10 do 40 minut. W Orpierre przeważa wspinanie po krawądkach i płytach, ale róznorakich formacji nie brakuje. Wystawa skał przeważnie południowa.

W Orpierre najpoważniej prezentują się drogi wielowyciągowe na imponującym klifie skalnym Le Quiquillon. Najłatwiejsze z nich wyceniane są na 5c+ i mają od 6 do 8 wyciągów, 150-170 metrów wysokości.

Robert RemiszWrzesień 2014 - docieramy do centrum Orpierre :-)Nad wioską wznosi się Le Quiquillon, główny powód dla którego chciałem tu przyjechać.W sektorze Balleric wspinamy się na trzywyciągowej, piątkowej drodze Tropique du Capricorne.Sektor Chateau to jednowyciągówki.

Kemping w Orpierre.Klif skalny Le Quiquillon.Wspinamy się na drogach Le Diedre Sud i Brazil.Każda z nich ma siedem wyciągów.Drogi kończą się na szczycie.

Powrót zjazdami.Sama wioska Orpierre jest wyjątkowo urocza.