PIRENEJE


Pireneje (hiszp. Pirineos, kat. Pirineus, franc. Pyrénées) to góry położone w południowo-zachodniej części Europy, które są naturalną granicą pomiędzy Francją a Hiszpanią. Granica tych państw przebiega, z niewielkimi wyjątkami, wzdłuż głównego grzbietu. Pireneje ciągną się równoleżnikowo, od Oceanu Atlantyckiego (Zatoka Biskajska) na zachodzie, po Morze Śródziemne na wschodzie. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Pico de Aneto 3403 m.

Na terenie Pirenejów znajdują się trzy duże parki narodowe. Najstarszym z nich jest położony na terenie Hiszpanii - w Aragonii (Pireneje Centralne), Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido (Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido). Został utworzony w 1918 roku. Część Pirenejów Centralnych po stronie francuskiej znajduje się w obszarze Parku Narodowego Pirenejów (Parc National des Pyreeées). Park ten powstał w 1967 roku. Trzecim parkiem narodowym Pirenejów jest położony na terenie Hiszpanii, w Katalonii, Parque Nacional d Aiguestortes y d'Estany Sant Maurici, założony w 1955 roku.

Ponadto, za obszar chroniony uznaje się rejon Pico de Aneto i Posets Maladeta, które objęte są parkiem przyrodniczym - Parque Natural Posets Maladeta. W tym najwyżej położonym rejonie Pirenejów są drogi wspinaczkowe o typowo górskim charakterze. Większość z nich jest nieobita, poprowadzona w granicie o świetnym tarciu. Dla tych, którzy lubią trady i nie są im straszne długie podejścia, jest to wspaniałe miejsce do wspinania w Pirenejach.


W Pirenejach są trzy słynne, wysokogórskie szlaki turystyczne, prowadzące wzdłuż pasma, między należącą do Atlantyku Zatoką Biskajską, a Morzem Śródziemnym. W linii prostej to około 500 kilometrów. Te legendarne szlaki długodystansowe to:

GR 10 - francuski szlak, liczący 866 km (48 km podejść), prowadzi wyłącznie po północnej stronie gór.
GR 11 - szlak hiszpański, znany też jako Ruta Transpirenaica, o długości 840 km (39 km podejść), prowadzi z Kraju Basków do Katalonii, niemal cały czas po stronie hiszpańskiej.
HRP - Haute Randonnée Pyrénéenne czyli Wysokogórski Szlak Pirenejów, długi na 800 km, (42 km podejść), zgodnie ze swoją nazwa trzyma się blisko głównej grani, często przekraczając granicę, uchodzi za najtrudniejszy technicznie i jest też najsłabiej oznakowany.

Robert Remisz08.2019 - najwyższy szczyt w Pirenejach - Pico de Aneto 3403 m.

Wspinamy się drogą Dahinis :-)Pireneje z drona.