SINTRA


Sintra leży około 25 km na północny-zachód od Lizbony. Miasteczko to jedna z topowych atrakcji turystycznych w Portugalii. Powyżej niego znajdują się ruiny zamku Maurów, bajkowe pałace oraz inne okazałe rezydencje, wybudowane wśród pięknego krajobrazu Sintra Cascais Natural Park. Warto wiedzieć, że w tym parku poniżej zamku są granitowe płyty skalne. Dochodzą do 90 metrów wysokości i niektóre z linii wspinaczkowych mają 3 wyciągi.

Wygładzony, biały granit nie oferuje zbyt dużo chwytów i gdyby nie bardzo dobre tarcie, to ciężko byłoby utrzymać się w ścianie. Wpinanie jest psychiczne, wymagające dobrej pracy nóg i balansu ciała. Płyty te przewspinać można tylko technicznie, siła rąk na nic się tu nie zda. Najdłuższe drogi kończą się wysoko nad wierzchołkami drzew, 300 metrów powyżej dna doliny. Oczywiście nie ma takiej lufy jak w Tatrach, ale jest bardzo klimatycznie. Większość dróg jest obita, ale czasami przeloty są daleko. Warto mieć wtedy wsparcie ze strony friendów. Niestety nie jest prosto zlokalizować start poszczególnych dróg.

Robert Remisz06.2017 - Podejście pod ścianę.

Sitra wspinanie odbywa się na granitowych ścianach Penedo da Amizade.Po wspinaniu warto zwiedzić Pałac Pena po portugalsku Palácio Nacional da Pena, położony powyżej miejscowości Sintra.Zamek Maurów położony jest powyżej płyt na których są drogi wspinaczkowe.