GALERIA GANKOWA


Galeria Gankowa po słowacku Galeria Ganku, położona jest na północno-zachodniej ścianie Małego Ganku 2425 m, w słowackich Tatrach Wysokich. Opada z niej wysoka na około 300 metrów imponująca ściana w kierunku Doliny Ciężkiej.

Ściana Galerii Gankowej odegrała ważną rolę w rozwoju taternictwa. 21 sierpnia 1910 roku pod ścianę Galerii Gankowej z zamiarem jej pokonania docierają Węgrzy: Ferenc Kienast i Waldemar Wajnura. Znajdują w ścianie jedyną na ówczesne czasy drogę możliwą do pokonania, dziś zwaną Droga Klasyczna. Galeria Gankowa odparła ich atak. W około dwóch trzecich wysokości prowadzący Wajnura odpadł. Zespół wycofał się. Dziś to miejsce na Drodze Klasycznej jest znane jako ścianka Wajnury i jest najtrudniejszym momentem na Drodze Klasycznej na Galerii Gankowej.

Pierwszego wejścia na Galerię Gankową Drogą Klasyczną, ścianą od północnego zachodu, dokonali Ignacy Król, Władysław Kulczyński i Józef Lesiecki 27 lipca 1911 roku. Jednak ich droga nie skończyła się na samej Galerii Gankowej jak dziś kończy większość taterników. Po dotarciu na Galerię weszli na Mały Ganek, a następnie na Ganek, co było pierwszym wejściem na ten szczyt od północy. Obecnie przez północno-zachodnie ściany Galerii poprowadzono wiele dróg taternickich znacznie trudniejszych od drogi pierwszych zdobywców.2013.09 - Dolina Białej Wody. Tabor na Polanie pod Wysoką, pod potężnymi ścianami Młynarza.
To jedyne w całych słowackich Tatrach Wysokich obozowisko namiotowe dla taterników.Dolina Białej Wody.Podejście do progu Doliny Ciężkiej.

Ciężki Staw.Dolina Ciężka.Galeria Gankowa.Zmarzły Staw.

Widok z nad Zmarzłego Stawu na Dolinę Ciężką.Rysy wschodnia ściana.Galeria Gankowa Droga Klasyczna. W dole 70 metrowa dwójkowa rynna.

Czym wyżej tym trudności rosną.Widok na zespół na Drodze Orłowskiego.

Ścianka Wajnury.Wyjściowy komin na taras Galerii.Wyjście na taras.Radość na tarasie.Mały Ganek.Młynarz.Gerlach.Litworowy Szczyt i w głębi Mała Wysoka.

Zejście od strony Kaczej Doliny i trawers do Kaczej Szczerbiny,którą przechodzimy do Ciężkiej Doliny kontynuując dość zawiłe, momentami dwójkowe zejście.Galeria Gankowa widok z Ciężkiej Turni.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach