LODOWY SZCZYT


Lodowy Szczyt (słow. Ladovy stit) o wysokości 2627 m jest trzecim co do wysokości szczytem tatrzańskim. Wznosi się w grani głównej Tatr. Nazwa pochodzi od długo w lecie zalegających pół zlodowaciałego śniegu. 31 sierpnia 1843 roku odnotowano pierwsze wejście na szczyt, a jego autorami byli: John Ball, Wilhelm Richter wraz z przewodnikami z Jurgowa.

Lodowy Szczyt jest niezwykle atrakcyjnym celem dla turysty wysokogórskiego. Na wierzchołek nie ma poprowadzonego żadnego szlaku turystycznego. Doświadczony turysta może na szczyt dotrzeć na dwa sposoby: drogą z Lodowej Przełęczy, albo z Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Taternicy na Lodowym Szczycie mają duży wybór dróg. Bardzo duże możliwości wspinaczkowe oferuje południowa ściana. Ponadto od masywu Lodowego Szczytu odchodzi kilka wybitnych grani bocznych: Lodowa Grań, Michałkowa Grań, Sobkowa Grań, Kapałkowa Grań i Śnieżna Grań, które mogą być oddzielnym celem taternickim.2014.03 - idziemy na Lodowy Szczyt z Doliny Pięciu Stawów Spiskich.Podchodzimy z Chaty Teryho.Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach