OSTRA VEZA


Polacy ten dwuwierzchołkowy szczyt nazywają Ważecka Turnia, po słowacku to Ostra Veza 2140 m. Pierwszego odnotowanego wejście dokonali: Alfred Martin i Johann Franz (senior) 19 września 1907 roku. Na jej szczyt nie prowadzi żaden ze znakowanych szlaków turystycznych. Drogi wspinaczkowe na Ostrą Wieżę prowadzą wschodnią ścianą o wysokości 150 - 180 metrów opadającą do Doliny Furkotnej. Pierwsza z dróg Zamkovskeho cesta została poprowadzona 24 lipca 1933 roku przez trójkę wspinaczy: Z. Brull, K. Matherny, S. Zamkovsky. Celem wspinaczek bywa też Ostra Vezicka po polsku Ważecki Ząb. Rzadko uczęszczane drogi biegną płytami przy wschodnim filarze.2013.10 - Ostra Veza 2140 m, po polsku Ważecka Turnia. Naszym celem jest Zamkovskeho cesta.

Widok ze szczytu na Liptowskie Turnie po słowacku Liptovska Veza.Ostra Vezicka po polsku Ważecki Ząb. Tym razem wybieramy się na wschodni filar.
Drogę tą w 1977 roku poprowadzili: J. Pepol, B. Mielczyński i W. Jurkowski.Droga jest nieco zapomniana i widać, że rzadko kto tu się wspina.

Podszczytowy trawers jest przepiękny.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach