OSTRY SZCZYT


Ostry Szczyt 2360 m jest pięknym, tatrzańskim szczytem o oryginalnych, urwistych kształtach. Ostry Szczyt odegrał przełomową rolę w dziejach taternictwa. Przez wiele lat był uważany za niedostępny, a gdy po wielu próbach został zdobyty uznano go za najtrudniejszy szczyt w Tatrach. 25 sierpnia 1902 roku na szczycie stanęli Karol Englisch z matką Antoniną i przewodnikami Johannem Hunsdorferem oraz Johannem Strompfem. Odbyło się drogą północną ścianą. 15 września 1905 roku Simon Haberlein z Katherine i Maximilianem Broske weszli na szczyt ścianą południową. Wejście to przez kilka lat było uważane za najtrudniejsze w Tatrach.2010.08 - wraz z Darkiem rozpoczynamy wypad wspinaczkowy na Ostry Szczyt.Podchodzimy Doliną Staroleśną do schroniska Zbójnicka Chata.

Szeroka Wieża.Ostry Szczyt, za nim Lodowy Szczyt.Następnego ranka. Ostry Szczyt południowa ściana.Naszym celem jest czwórkowa Droga Motyki na Ostry Szczyt, poprowadzona w 1934 roku.Startowe płyty na pierwszym wyciągu.

Łatwe płyty w środku ściany.Za łatwymi płytami.

Widok na Sławkowską Wieżę, Staroleśny Szczyt, Wychodnią Wysoką.W dole Darek na stanie po czterech wyciągach.Płyty wyjściowe na ostatnim wyciągu.Wyjście na Ostry Szczyt.Mały Lodowy, czyli Szeroka Wieża.Lodowy Szczyt.Jaworowy Szczyt.Pośrednia Grań.Sławkowski Szczyt.Zjazdy.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach