WIDŁY GRAŃ


Skalny most łączący Łomnicę z Kieżmarskim Szczytem to Grań Wideł. Jej przejście stanowi jedną z najpiękniejszych graniówek w Tatrach. Grań Wideł jest eksponowana i wyjątkowo efektowna. Nazwa grani pochodzi od układu trzech turni rozdzielonych przełęczami, szczególnie dobrze widać to od południowej strony.

Nie jest dostępna dla turystów. Łatwiejszym wariantem jest przejście Granią Wideł od Łomnicy po Kieżmarski Szczyt. Droga w tą stronę jest częściowo bardzo trudna, czyli ma trudności wspinaczkowe IV i w dwóch miejscach są zjazdy na linie. Pokonanie grani w odwrotną stronę, od Kieżmarskiego do Łomnicy jest trudniejsze, ponieważ dochodzi jedno miejsce nadzwyczaj trudne V.

W 1906 roku Roman Kordys dokonuje przejścia wszystkich odcinków grani, "metodą śmiałych ominięć" w dwóch ratach (1 sierpnia 1906 wraz ze Zbigniewem Klemensiewiczem oraz 15 sierpnia 1906 we trójkę z Jerzym Maślanką). Pierwszego przejście całej Grani Wideł dokonali Aleksander Znamięcki i przewodnik Jędrzej Marusarz Jarząbek 6 września 1906 roku.2015.07 - słowem magicznym dla taterników są Widły. Grań ta łączy Łomnicę z Kieżmarskim Szczytem.Wjeżdżamy kolejką na Łomnickie Siodło,z której widać panoramę Tatr. Na pierwszym planie Pośrednia Grań.Z przełęczy wchodzimy na szczyt Łomnicy,z którego widać nasz cel - Grań Wideł.

Widok na Czarny Szczyt i Kołowy z Łomnicy.Podchodzimy pod Grań Wideł.Niżna Miedziana Przełączka w głębi, w chmurach Miedziany Mur.Zespół pokonujący Grań Wideł w drugą stronę zjeżdża na przełęcz w Widłach.Czarny Szczyt widok z przełęczy w Widłach.Mijamy zespół pokonujący Grań Wideł w drugą stronę, wspinają się na Zachodni Szczyt Wideł.Wspinamy się ścianą od przełęczy w Widłach na Wielki Szczyt Wideł.Wielki Szczyt Wideł,a za Martą przebyta przez nas część grani.Trójkowy zespół przed nami wspina się na Wschodni Szczyt Wideł.Marta wychodzi na Wschodni Szczyt Wideł.Zjazdy na przełęcz Kieżmarską.Grań Wideł ukończona, z przełęczy widać Wschodni Szczyt Wideł.Wyjście na Kieżmarski Szczyt.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach