ŻABI KOŃ


Nazwa szczytu pochodzi od jego kształtu przypominającego siedzącą żabę oraz kształtu grani. Żabi Koń 2291 m to wspaniała i legendarna turnia w zachodniej części grani głównej Tatr Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Żabi Koń odegrał sporą rolę w historii taternictwa. Pierwsze przejścia jego ścian należały do rekordów początków minionego stulecia, a sam szczyt jest nadal uważany za jeden z najtrudniej dostępnych w Tatrach.

12 września 1905 roku 120-metrową południową ścianę Żabiego Konia pokonali jego pierwsi zdobywcy Katherine Bröske i Simon Häberlein tzw. drogą Haberleina. Droga wschodnią granią Żabiego Konia tzw. droga Klemensiewicza została poprowadzona niespełna dwa lata póżniej 5 sierpnia 1907 roku przez zespół Klemensiewicz, Kordys i Znamięcki. Przejście to podsumowali: "Niesłychanie efektowne, jedyne w swoim rodzaju. Trudności niemal jak na zwykłej drodze (Häberleina), ekspozycja daleko większa". Schodzili granią zachodnią ze zjazdem przez 12-metrową przewieszkę. Północna, znacznie trudniejsza ściana, padła dopiero 16 czerwca 1929 roku. Na Żabi Koń wiedzie tędy droga Stanisławskiego. Pokonali ją: 19-letni Wiesław Stanisławski, który od tej wspinaczki rozpoczął podbój tatrzańskich ścian, Bronisław Czech i 16-letnia Lidia Skotnicówna, która cztery miesiące później zginęła razem z siostrą Marzeną na Zamarłej Turni.

Żabi Koń obok Wielkiego Szczytu Wideł, Ostrego Szczytu, Smoczego Szczytu i Mnicha, zalicza się do tych nielicznych szczytów, który jest dostępny w zasadzie tylko dla wspinaczy. Na wierzchołek Żabiego Konia nie prowadzą żadne szlaki turystyczne.2012.08 - podchodzimy doliną Mięguszowiecką, widok na Szatana.Żabi Koń. Naszym celem jest droga wschodnią granią Żabiego Konia tzw. droga Klemensiewicza.Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki.Podejście pod ścianę.Dwójkowy kominek, doprowadza nas na trawiastą półkę, którą docieramy tuż ponad najniższym wcięciem Żabiej Przełęczy.Z tego miejsca zjeżdżamy na linie 12 m na bardzo wąską grań Żabiej Przełęczy.Droga wschodnią granią Żabiego Konia w całej okazałości.Cztery wyciągi pięknego wspinania w litej skale i dużej ekspozycji.

Na szczycie Żabiego Konia.

Czterema zjazdami docieramy pod południową ścianę Żabiego Konia.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach