ŻABI MNICH


Żabia Grań rozdziela dwie doliny: leżącą w granicach Polski Dolinę Rybiego Potoku oraz położoną po słowackiej stronie Dolinę Żabich Stawów Białczańskich. Żabi Mnich składa się z dwóch wierzchołków, wyższy ma wysokości 2146 m, natomiast niższy 2135 m. Właśnie na Niżny Żabi Szczyt prowadzi jedna z najładniejszych linii wspinaczkowych w obrębie Żabiej Grani - droga Czech-Ustupski poprowadzona w 1929 roku.

18 sierpnia 1907 roku jako pierwsi na Żabim Mnichu stanęli Janusz Chmielowski, Adam Kroebl, Adam Staniszewski i przewodnik Józef Gąsienica Tomków. Na szczyt nie wiedzie znakowany szlak turystyczny.2015.07 - po noclegu na taborze,podchodzimy wzdłuż Morskiego Oka,a następnie Lalkowym Przechodem,docieramy pod zachodnią ścianę Niżnego Żabiego Szczytu.Szpejąc się mamy widok na Kazalnice i Mięgusze.Pierwszy wyciąg. (fot. Mateusz Klementowski)

Ostrokątne zacięcie na drugim wyciągu.Żabia Lalka.

Płyty na czwartym wyciągu.Zacięcie na ostatnim wyciągu.Żabi Mnich widoczny z Niżnego Żabiego Mnicha.Zabi Koń.Niżne Rysy.W zejściu - Lalkowa Drabina (fot. Mateusz Klementowski)(fot. Mateusz Klementowski)Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach