DOLINA KOBYLAŃSKA


Zwana czasami jako Dolina Karniowicka lub Jar Kobylański w odległości około 20 kilometrów od centrum Krakowa leży Dolina Kobylańska. Najlepsze dojście do doliny jest z centrum wsi Kobylany idąc wzdłuż potoku. Idąc tędy wchodzi się do doliny od strony południowej. Wrota doliny tworzy Brama Kobylańska, za którą ciągnie się prawie 4 kilometrowy wąwóz z którego zboczy wznoszą się liczne wapienne skały. Dnem wąwozu płynie potok Brynia. Najładniejszą i najbardziej znaną skalną turnią Doliny Kobylańskiej jest Żabi Koń, pod którym rozciąga się rozległa polana na której od lat funkcjonuje nieformalny biwak. Już w 1938 roku Cz. Łapiński i M. Paully poprowadzili piękną i najpopularniejszą chyba drogę wspinaczkową w Dolinie Kobylańskiej dwuwyciągowy Trawers Żabiego Konia. Otoczenie polany pod Żabim Koniem stanowią dobrze widoczne skały, z których najokazalsze to: Szara Płytka, Turnia z Krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza. Ukryty w drzewach jest rozległy Masyw Kuli usytuowany na lewym zboczu doliny. Oferuje bardzo ciekawe wspinanie z drogami dochodzącymi do 30 metrów wysokości.

Dolina Kobylańska jest jednym z największych i najlepiej obitych rejonów wspinaczkowych w Polsce. Prawie 250 dróg ma komplet przelotów pozwalających na wspinanie tylko z ekspresami. Na większość dróg wystarcza lina 50 metrowa, jedynie na skałach Żabi Koń, Zjazdowa Turnia i Wronia Baszta przydatna jest lina 60 metrowa. Mimo tego miłośnicy wspinaczki tradycyjnej na własnej asekuracji znajdą piękne, nieobite drogi, na które trzeba zabrać komplet kości, friendów i długie pętle. Niestety popularność jaką cieszy się Dolina Kobylańska wśród wspinaczy powoduje, że popularne drogi są bardzo wyślizgane.

Dolina Kobylańska przewodnik wspinaczkowy, którego autorem jest Rafał Nowak jest najlepszym topo o tym rejonie wspinaczkowym.

Robert Remisz2017.05 - Żabi Koń - Trawers Żabiego Konia.Dwuwyciągowa droga na Żabi Koń - Jarzębinka.2012.09 - Dolina Kobylańska.Żabi Koń.Z Adamem przechodzimy Trawers Żabiego Konia.

2008.06 - Dolina Kobylańska.2007.08 - Dolina Kobylańska.

Trzywyciągową drogę Trawers Żabiego Konia, po raz pierwszy poprowadzili Cz. Łapiński i M. Paully w 1938 roku.Kolejna klasyczna, dwuwyciągowa droga na Żabi Koń - Jarzębinka.