GÓRA BIAKŁO


Nazywana potocznie Małym Giewontem, położona w północnej części Jury, niedaleko Częstochowy, Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe wznoszące się na wysokość 340 m. Widoki ze szczytu rozpościerają się na pobliskie Skały Olsztyńskie. Najlepiej dojechać jest jadąc od Częstochowy w kierunku Kielc około 15 kilometrów. Na rynku w miejscowości Olsztyn należy skręcić w prawo na Biskupice. Ostaniec jest dobrze widoczny z drogi po lewej stronie zaraz po wyjechaniu z ostatnich zabudowań Olsztyna. Góra Biakło jest wyjątkowo łatwo dostępna spacerkiem niecałe 10 minut od parkingu, który znajduje się tuż przy drodze, natomiast z rynku miejscowości Olsztyn zajmie dojście około 30 minut.Góra Biakło to średnio uczęszczany teren wspinaczkowy z przewagą łatwych, ale długich jak na Jurę dróg jednowyciągowych. Najpiękniejsza z nich to linia o nazwie Wysoka Czwórka ceniona za IV+, ale niektórzy uważają, że ma kluczowe miejsce o wycenie V-, jest ono ubezpieczone ringiem. Rozpoczyna się banalnie, a trudności zaczynają się piętrzyć w połowie drogi, by nie spuszczać z tonu, aż do samego końca. Na ponad 20 metrach długości tej drogi jest tylko jeden ring, co zmusza do łojenia na własnej asekuracji w ekscytującej ekspozycji. Kilka trudniejszych dróg jest dość skąpo obitych, natomiast łatwe począwszy od trójek - nie, co stwarza duże możliwości do prowadzenia linii na własnej asekuracji. Dobrze mieć komplet kości i kilka pętli z taśm. Skała niewyślizgana, choć niestety zarasta.

Robert Remisz

Góra Biakło topo - darmowa wersja do druku w dokumencie pdf.2019.06 - Góra Biakło z drona.2018.04 - Mateusz przed przewieszką - droga Przez Przewis.Skała Sfinks - droga Kwiaty Na Waszej Sukni.2016.04 - Darek na drodze Wysoka Czwórka.Skała Garb - droga "Przez Kamień".

2014.05 - Sylwia na drodze Wysoka Czwórka.

Droga Klasyk Wprost Na Krzyż na skale Biakło.2010.06 - Michał na drodze Klasyk Wprost Na Krzyż na skale Biakło.Drugi Michał na drodze Wysoka Czwórka.2009.04 - trójowa Rysa Sfinksa.

Na skale Garb.2008.05 - Filar Biakła.Na drodze Przez Przewis.2007.07 - Góra Biakło w całej okazałości.Zjazd drogą Wysoka Czwórka.