OLSZTYN


Podczęstochowski Olsztyn położony jest w północnej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, 14 kilometrów na południowy wschód od centrum Częstochowy. Jadąc samochodem z Częstochowy kierujemy się w stronę Kielc. Na nocleg najlepiej udać się na prywatne pole namiotowe na skraju miejscowości, albo wynając kwaterę prywatną, których w okolicy nie brakuje. Olsztyn - Skały Olsztyńskie to dwa rejony wspinaczkowe: przy Zamku Olsztyn i Wzgórze Cegielnia inaczej Grupa Dziewicy.

Region wspinaczkowy przy Zamku Olsztyn to obszar Góry Zamkowej w którego skład wchodzą skały: Pusta Turnia, Ganek Ewy, Żółty Filar, Grzyb, Słoneczne Górne i Dolne oraz Przekładaniec. Okolica stanowi doskonałe miejsce dla osób stawiających pierwsze kroki na skale, dla miłośników tradycyjnego wspinania na własnej, ale nie brakuje tu także wyzwań typowo sportowych. Można tu znaleźć drogi od łatwych III do VI.5.

Patrząc z Zamku Olsztyn na wschód widać rejon Niwki, inna nazwa to Wzgórze Cegielnia, a można się spotkać także z nazwą Grupa Dziewicy. Dojść tam można z centrum wsi Olsztyn drogą dojazdową z prawej strony zamku. Obowiązuje zakaz wjazdu samochodem pod same skały. Zaparkować można przy ostatnich domach jakie mijamy po drodze. Rejon Niwki zwane także jako Wzgórze Cegielnia obejmuje grupe 4 skał: Owczy Grzbiet, Dziewica, Biblioteka i Szafa. Do wyboru jest około 80 dróg o różnym charakterze i trudnościach od III do VI.4+, łącznie z Projektem na skale Dziewica.

Robert RemiszCzerwiec 2016 - skała Biblioteka.Skała Owczy Grzbiet.Skała Dziewica.Zacięcie Dziewicy.Pusta Turnia droga Przez Krzyż.

Lipiec 2015 - skała Owczy Grzbiet, droga przez pastwisko.Kwiecień 2012 - Eliza wspina się na skale Słoneczne Górne.

Droga za wantą na skale Żółty Filar.Czerwiec 2010 - Skała Owczy Grzbiet - Marta na drodze Długa Rysa.Na tej samej drodze Marta prowadzi - sierpień 2007 rok.Skała Dziewica - droga po Trawkach.Skały Olsztyńskie, na skale Skrajny Filarek.Czerwiec 2008 - skała Dziewica - prowadzę na własnej drogę Zacięcie Dziewicy,jeden z najładniejszych tradów na północnej Jurze.Anka na starcie piątkowej drogi Szara Płytka - skała Dziewica.Skała Przekładaniec - Tomek startuje, Marta asekuruje.

Skała Pusta Turnia droga Hokejka.

Lipiec 2007 - Pusta Turnia droga Przez Krzyż.Czerwiec 2008 - na tej samej drodze z innej perspektywy.

Lipiec 2007 - Niwki zwane inaczej Grupa Dziewicy, na którą składają się cztery skały: widoczne Szafa i w głębi Biblioteka oraz Dziewica i Owczy Grzbiet.Wspinanie na skale Szafa.Skała Biblioteka, droga Kant Biblioteki.Powyżej trudności na piątkowej drodze Szara Płytka - skała Dziewica.Marzec 2007 - Gośka wspina się na skale Słoneczne Górne.