PODLESICE


Jakby nie istniały Podlesice wspinanie nasze byłoby uboższe i trudno to sobie wyobrazić. Podlesice to największy region wspinaczkowy w Polsce, który obejmuje: skały kroczyckie - Góra Zborów, Góra Kołoczek oraz skały podlesickie - Góra Apteka, Skała Apteka, Turnia Motocyklistów, Biblioteka oraz pomniejsze skały. Można znaleźć tu praktycznie wszystkie rodzaje dróg. Spoglądając w topo widzimy, że Podlesice to prawie 500 linii wspinaczkowych o długości w większości nie przekraczającej 25 metrów i sporo bulderów. Mimo wielkiej popularności regionu jest jeszcze miejsce na poprowadzenie nowych dróg. We wsi Podlesice jest pole namiotowe niedaleko hotelu Ostaniec, sam hotel jest drogi i odbywają się tam często duże imprezy integracyjne dla korporacji. Możliwe jest spanie za niewygórowaną opłatą w kwaterze prywatnej. Nie ma problemu ze sklepami i są bary, gdzie można coś zjeść.

GÓRA ZBORÓW - położona jest na północny zachód od wsi Podlesice. Główny masyw skalny położony jest w partii podszczytowej. Najwyższym punktem Góry Zborów jest Skała pod Słupem 468 m. Z Podlesic najlepiej dojść ścieżką idącą koło Kajetanówki. Góra Zborów oferuje sporo ładnych i długich dróg dla osób które preferują wspinanie rekreacyjne. Wielbłąd skała wysoka, urwista, lecz nietrudna i przyjemna daje możliwość szlifowania formy i odporności na ekspozycję.

GÓRA KOŁOCZEK - położona jest idąc ze wsi Podlesice za Górą Zborów. Skały są dobrze widoczne i z przewodnikiem wspinaczkowym nie ma najmniejszego problemu ze zlokalizowaniem interesującej w danej chwili nas skały i drogi. Więcej znajduje się tu dróg wymagających znacznego obycia ze skałą, niż na Górze Zborów, choć sama skała jest mniej wyślizgana. Góra Zborów i Góra Kołoczek leżą na terenie Parku Krajobrazowego, jednak dotychczas nie było z tego powodu trudności ze wspinaniem.

GÓRA APTEKA - znajduje się między wsiami Podlesice i Rzędkowice. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód, a następnie leśną ścieżką. Góra Apteka to wzgórze dobrze widoczne ze wsi Podlesice i wyróżniające się ze względu na położone na samym szczycie skały o nazwie Ruskie Baszty. Skały na wzgórzu szczególnie Białe Ściany oferują drogi do wspinania się w dość łatwym terenie, dlatego dość często prowadzone są tu kursy wspinaczki skalnej.

SKAŁA APTEKA - położona jest około 200 metrów od drogi Żarki - Kroczyce. Praktycznie na wszystkich drogach istnieje możliwość asekuracji z kości i uch skalnych. Obicia dróg jak na warunki Jury są znikome i raczej w miejscach gdzie naprawdę jest to przydatne. Jest tu dość dużo łatwych dróg, ale by je robić z dolną asekuracją trzeba posiadać komplet kości.

BIBLIOTEKA - położona jest około 300 metrów od parkingu pod skałą Dwoista. Najprościej trafić idąc na płd - zach od parkingu ścieżką która po około stu metrach przechodzi obok skały zwanej Turnia Motocyklistów. Biblioteka to zespół skał ułożonych w bumerang. Drogi tu są dobrze ubezpieczone i posiadają ringi zjazdowe.

Podlesice są również wygodną bazą wypadową do innych rejonów wspinaczkowych. W zasięgu są Rzędkowice 30 min, czy Okiennik Skarżycki.

Robert Remisz2014.05 - Góra Kołoczek - Brzuch Buddy.Góra Zborów - skała Wielki Młynarz - Nikodemówka.2011.04 - Góra Zborów - skała Wielbłąd droga klasyczna.Skała Biblioteka na Żółtej Ściance.Wspinanie na skale Turnia Motocyklistów.

2010.05 - Skała Apteka, wspinanie na Dużej Kaskadzie.

Filar Apteki.2007.09 - Góra Kołoczek - tradowe zacięcie Podwójna Aspiryna.

Brzuch Buddy.Góra Zborów - Wielbłąd droga klasyczna.2004.04 - Góra Zborów skała Młynarz.2006.07 - Skała Apteka droga Przez Studnię.