SKAŁY LĄDECKIE


Położone w Sudetach, we wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, w Górach Złotych, Skały Lądeckie to nieduży i jeden z najmniej odwiedzanych przez wspinaczy rejonów skalnych w Polsce. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wytyczono kilkanaście dróg wspinaczkowych o trudnościach od II do VI.2 i zaopatrzono je w spity. W 1996 roku ukazał się przewodnik wspinaczkowy Skałki Lądeckie, którego autorami są: Jerzy Bielecki i Zbigniew Piotrowicz. W internecie można znaleźć skałoplany z tego przewodnika wbijając frazę "skały lądeckie topo".

Skały Lądeckie tworzą dwie grupy skalne: Skały Trojaka i Stołowe Skały. Niewysokie, ale urwiste ściany oferują wspinanie na obitych drogach o różnym stopniu trudności, dla początkujących i zaawansowanych. Skały Lądeckie zbudowane są z gnejsu, skały magmowej podobnej do granitu, o bardzo dobrym tarciu, z licznymi chwytami i stopniami. W szczelinach można się dobrze asekurować z kostek, nie ma za dużo dróg wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne i przeważnie nie ma punktów zjazdowych. Jadąc w Skały Lądeckie na wspinanie wystarczy zabrać linę 50 metrowa, 10 ekspresów oraz komplet kości. Miłośnicy wspinaczki tradycyjnej na własnej asekuracji znajdą piękne, nieobite drogi, na które dodatkowo warto zabrać friendy i długie pętle.

Trojak to rozległy szczyt o wysokości 766 metrów, wznoszący się nad częścią zdrojową Lądka. W rejonie szczytu grupę ciekawych skałek tworzą: Trojan, Skalny Mur z Szybem, Trzy Baszty i Skalna Brama. Najwyższa ze skał to Trojan, którego wysokość dochodzi do około trzydziestu metrów. Trojan jest także świetnym punktem widokowym, z którego otwiera się panorama doliny Białej Lądeckiej i otaczających ją gór. Zabezpieczona barierkami platforma widokowa jest łatwo dostępna od strony szlaku turystycznego. Tuż obok Trojana, przy samym szlaku, stoją następne dwie skałki: Szyb i Skalny Mur. Obie skały mają tylko po kilkanaście metrów wysokości, ale znajdują się na nich drogi wspinaczkowe. Mur tworzy jedyną w Skałach Lądeckich, dość długą grań. Idąc dalej szlakiem, po około dwustu metrach napotykamy kolejną skałę Trzy Baszty. Po dalszych kilkudziesięciu metrach, znajduje się Skalna Brama. Tutaj znajdują się najtrudniejsze i najbardziej imponujące drogi wspinaczkowe Skałek Lądeckich. Skały Skalna Brama i Trojan oferują w tej grupie najlepsze wspinanie.

Drugim ważnym zgrupowaniem są Skały Stołowe, najliczniejsza grupa skalna w Górach Złotych. Znajdują się na zachodnim zboczu zalesionego wzgórza Królówka 784 metrów. Najwyższe skałki tej grupy znajdują się w dolnej, zachodniej części zbocza. Są to: Niżna, Mała, Wyżnia, Iglica i Skalny Ząb. Pod względem wspinaczkowym najpiękniejsze drogi znajdują się na skale Iglica oraz Niżna.

Dojazd samochodem z Kłodzka drogą na Stronie Śląskie. Zaraz za wjazdem do Lądka nie zakręcamy w prawo, tylko dojeżdżamy prosto do rzeki, wzdłuż niej w górę. Obok zakładu leczniczego "Jerzy" zakręcamy w lewo jadąc stromo pod górę. Na końcu ulicy Leśnej można na małym parkingu zostawić auto. By dostać się do rejonu skał Trojaka najdogodniejszym podejściem jest szlak niebieski, który prowadzi do samych skał około 40 minut z centrum miasteczka.

Robert RemiszMaj 2017 rok - szczyt turni Trojan.

Skalna Brama.Maj 2009 rok - szczyt Trojak.Wspinam się na skale Trojan prawą częścią ściany południowej.Łatwa, przyjemna linia rewelacyjna na pierwsze prowadzenie.W połowie ściany jest wygodne miejsce by założyć stanowisko pośrednie.Zachodni filar skały Trojan.Niebieski szlak przechodzi przez najładnieszą skałę zwaną Skalna Brama.Tu można się wspinać po długich, pięknych, ale wymagających drogach.Skalny Mur.Trad poprowadzony głęboką rysą.Kolejnego dnia idziemy na Stołowe Skały.Marta wspina się na prawej depresji na skale Iglica. Końcowa faza drogi.Przerwa na głupawkę czterdziestokilkuletniego dzieciaka :-)Wspin drogą Przez Tablicę.Długa, piekna linia,poprowadzona jest na prawo od okapów.

Efektowna, hitowa piątka na Iglicy.

Skała Niżna droga lewą stroną zachodniej ściany.