SOKOLIKI


Sokoliki to grupa górska w paśmie Rudaw Janowickich składająca się z sześciu wzgórz: Krzyżna Góra 654 m, Sokolik 642 m, Browarówka 525 m, Rudzik 500 m, Łysa 480 m i Buczek. Krzyżna Góra i Sokolik ze względu na charakterystyczny kształt i wieńczące je ogromne skały stanowią bardzo znany i charakterystyczny element panoramy Sudetów. Najciekawsze miejsce w Polsce oferujące skałkowe wspinanie w granicie to Sokoliki. Granitowe turnie geologicznie zbliżone są do skały występującej w Tatrach Wysokich. Okoliczne skały oferują różnorodne drogi wspinaczkowe zróżnicowane zarówno pod względem trudności od II do VI.7 jak i formacji skalnych. Granitowe płyty zmuszające do technicznego wspinania. Ogromny wybór wszelkiego rodzaju i rozmiaru rys, daje praktyczną możliwość zastosowania każdego rodzaju asekuracji - od najmniejszych stoperów do największych heksów i friendów. Sokoliki oferują również eksponowane kanty, filary oraz robiące wrażenie kominy i zacięcia.

DOJAZD

Jadąc samochodem z Jeleniej Góry najlepiej dojechać do wsi Karpniki. Naprzeciw bramy wejściowej do kościoła należy skręcić w dół w gruntową drogę i nią jechać 2 kilometry na Tabor - po drodze znaki. Baza jest czynna cały rok. W okresie letnim funkcjonuje pole namiotowe, natomiast w pozostałe miesiące nocować można w domkach kempingowych z kominkami - około 30 miejsc w salach zbiorowych. Możliwość rezerwacji tel. 0601 786056. Alternatywą jest możliwość noclegu jakie oferuje schronisko Szwajcarka. Zmotoryzowani mogą dojechać pod same schronisko samochodem.

Wybierając się na wspinanie w Sokoliki warto zajrzeć na topo zamieszczone w internecie na stronie: http://www.dozentwajda.com do działu Sokoliki topo.

Robert Remisz2017.10 - jesień w Sokolikach.2015.04 - Skała Krzywa - Żubr.Kaśka, Marta i Andrzej na Krzywej.Sokolik Mały, droga Rysa Tota. Pierwszy wyciąg.Drugi wyciąg.

Z Andrzejem na Sokoliku Małym.2011.09 - Skała Krzywa, droga Dupa Żubra.Widok z Sokolika na Trzcińsko.Krzyżna Góra południowa ściana.2008.07 - podejście na Sokolik.

Drugi wyciąg klasyka Sokolików droga Czołg.

Tabor pod Krzywą.