LOS GLACIARES


Park Narodowy Los Glaciares, po hiszpańsku Parque Nacional Los Glaciares, położony jest w argentyńskiej części Patagonii. Na terenie parku znajduje się największy, poza strefami polarnymi, lądolód na Ziemi, Południowy Lądolód Patagoński. Zajmuje on prawie 25% powierzchni parku.

Największą atrakcją parku są strzeliste szczyty: Fitz Roy 3375 m i Cerro Torre 3133 m. Pomimo niezbyt imponującej wysokości bezwzględnej Fitz Roy i Cerro Torre sprawiają piorunujące wrażenie. Szczyty te przyciągają najlepszych wspinaczy świata, są niezwykle trudne i by stanąć na ich wierzchołkach, trzeba pokonać nie tylko granitowe, pionowe ściany, ale i liczyć się z gwałtownymi zmianami pogody. Pierwsze udane wejście na szczyt Fitz Roy miało miejsce dopiero w 1952 roku, a dokonali tego francuzi Lionel Terray i Guido Magnone. Natomiast Cerro Torre uważane jest przez wielu alpinistów za najtrudniejszą górę świata. Ta iglica skalna długo była niezdobyta. Środowisko górskie zakwestionowało pierwsze wejście na górę, którego dokonali jak sam twierdzi Cesare Maestri i austriacki przewodnik Tony Egger, który zginął w czasie wspinaczki w 1959 roku. Pierwsze niekwestionowane wejście na sam szczyt lodowej kopuły, nastąpiło dopiero 14 stycznia 1974 roku. Dokonał tego zespół: Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari, Pino Negri.

Trekking w Los Glaciares najlepiej rozpocząć z El Chalten. Osada, z której przy dobrej pogodzie widać szczyt Fitz Roy, jest doskonałą bazą wypadową w góry. Najpopularniejszy jest trzydniowy wariant przejścia pod czoło lodowca Cerro Torre z widokiem na szczyt, a następnie pod ścianę szczytu Fitz Roy i z powrotem do El Chalten. Przejście to jest lajtową, ale niezwykle widokową turą, dostępną dla każdego turysty. Wymagającą doświadczenia lodowcowego, asekuracji i sprzętu wspinaczkowego oraz bardzo dobrej kondycji jest wyprawa na Patagoński Lądolód, zwany Hielo Sur. Przejście pętli wokół szczytów: Fitz Roy i Cerro Torre zajmuje od 5 do 6 dni, ale trzeba być świadomym tego, że nieprzewidywalna pogoda może wydłużyć przejście.



Na zachód od jeziora Argentino znajduje się fascynujący lodowiec Perito Moreno, spływający jak lodowa rzeka do jeziora. Latem przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak bryły lodu wielkości domu odpadają z frontowej ściany do wody jeziora Lago Roca. Wysokość ścian lodowca Perito Moreno dochodzi do 60 metrów.

Robert Remisz



2014.01 - z miejscowości El Chalten rozpoczynamy trekking w Parku Narodowym Los Glaciares.







































Fitz Roy 3375 m.































Cerro Torre 3133 m.







Jedna z przeszkód, by dojść pod ścianę Cerro Torre.



























Południowy Lądolód Patagoński, niewielka jego część - lodowiec Perito Moreno.













Torres del Paine
Patagonia
Buenos Aires